Zadlužený Liberec prodává majetek, zvažují se i sjezdovky na Ještědu

Liberec – Libereckou radnici trápí obří dluh, město proto nabízí k prodeji několik nemovitostí a prý se začíná uvažovat i o prodeji nebo pronájmu sjezdovek na Ještědu. Podle liberecké opozice se ale vedení města zbavuje majetku nekoncepčně. Naopak letiště prozatím zůstane majetkem města, v letošním rozpočtu je totiž rezerva, takže peníze z jeho prodeje zřejmě nebudou třeba.

Město hledá kupce pro bývalé kino Varšava nebo secesní vilu na Masarykově třídě. Tu prý město nepotřebuje a podle náměstka primátorky Jiřího Šolce (LO) je lepší dobře prodat než hradit náklady na opravy a vytápění. Už loni město prodalo předválečnou Simonovu vilu, její nový majitel za ni zaplatil 17 milionů korun. 

Za vilu na Masarykově třídě chce město asi 16,5 milionu korun a zájemce se prý už objevil. Opozice ale prodej kritizuje, je prý zbytečné se vily zbavovat, když by tam po rekonstrukci mohla být třeba školka. „Mě by jenom zajímalo, jaká bude další strategie, až se rozprodají všechny majetky, které městu zůstaly,“ konstatuje bývalá lyžařka a opoziční zastupitelka Zuzana Kocumová (UpSZ).   

Náměstek Šolc kvůli zadlužení města uvažuje i o prodeji nebo pronájmu sjezdovek na Ještědu: „Já uvažuji o tom, že najdu partnera, který bude areál provozovat a bude nám pomáhat splácet dluhy, které v tom areálu vznikly,“ uvedl Šolc. O zájmu jednoho z investorů se vedení města podle zápisu z rady bavilo už v červnu. 

Areál má totiž čtvrtmiliardový dluh, který zaplatilo město pomocí dluhopisů a teď chce peníze po své akciové společnosti zpět. Bývalé vedení města stanovilo roční sumu na 15 milionů korun, smlouva prý ale byla už v době vzniku nereálná, tvrdí ředitel ještědského areálu Jan Svatoš – areál je schopen splácet jen asi třetinu.