Středočeský kraj řeší podezřelou nabídku

Bělá pod Bezdězem – Další podezřelá soutěž ve středních Čechách. Týká se rekreačního areálu ve Vrchbělé. V tendru na demolice staveb se zřejmě objevila falešná nabídka. Upozorňuje na to kontrolní výbor zastupitelstva a opozice zvažuje, že se obrátí na policii, ať zjistí, kdo podváděl.

Staré domy po Sovětech míří k zemi. Jednu ze soutěží na očistu Vrchbělé ale provázejí pochybnosti. Objevila se v ní i nabídka společnosti Purum, přestože ji nepodávala. Firma na to přišla, když kraj napsal uchazečům, že zakázku zrušil. Zjistil to také kontrolní výbor. „Společnost konstatovala, že žádnou nabídku nepodala. A to i přesto, že my jsme tu nabídku založenou ve spise měli. Viděli to všichni členové kontrolního výboru,“ uvedla zastupitelka Středočeského kraje Dagmar Nohýnková (ODS) a její kolega Raduan Nwelati (ODS) doplnil: „To znamená, že ji někdo musel podat za ní. A to je velmi vážná věc.“

Víc než rok poté společnost Purum uvádí, že už nemá přesné informace. Nabídku ale zřejmě nepodávala. „Nedohledali jsme tu nabídku v našem systému ani v našem archivu,“ potvrdil generální ředitel společnosti Purum Daniel Kraft.

Kdo a případně proč by nabídku falšoval, není jasné. Kontrolní výbor na podobný případ narazil poprvé a žádá vyšetřování. Středočeský kraj připouští, že kontroly dosud odhalily jenom administrativní chyby. „Dokonce na to šly i audity. Nemám vůbec problém s tím, aby na to šel další audit. Ukázat opozici veškerý průběh výběrových řízení,“ prohlásil náměstek hejtmanky kraje Marcel Chládek (ČSSD).

Na základní kámen stavby klepali představitelé Středočeského kraje. Za 170 milionů korun vzniká na dohled Bezdězu sportovní a rekreační areál. Bělá pod Bezdězem projekt vítá. „Je to stavba, která do této lokality přinese oživení,“ myslí si starosta obce Jaroslav Verner (ODS).

Pokud jde o samotnou stavbu, tak ta je teprve na začátku. Vzniknout tady má nový kemp, hotel a atrakce jako dětská zoo nebo dokonce rozhledna. A to v příštím roce.