Muž pokousaný kobrou se probral, jeho stav se zlepšuje

Krnov (Bruntálsko) – Stav muže, kterého v sobotu pokousala kobra monoklová, se zlepšuje. Lékaři z krnovské nemocnice ho celý den udržovali v umělém spánku a podali mu čtyři dávky séra proti kobřímu jedu. V podvečer se muž probral, německý protijed podle lékařů zabral a pacient již komunikuje.

„Po probuzení jsme pacientovi aplikovali poslední dvě dávky protilátky. Celkem jich bylo šest. Jeho stav je nadále vážný, ale už je mimo akutní ohrožení života,“ řekla mluvčí nemocnice Eva Kionková.

Pětačtyřicetiletého chovatele z Dětřichova nad Bystřicí kobra uštkla v sobotu dopoledne při krmení. V péči lékařů se nešťastný chovatel ocitl v sobotu hodinu před polednem, ale lékaři mu zprvu nemohli od jedu pomoci a museli čekat na sérum ze zahraničí. Kobře, která chovatele pokousala při krmení, se nepodařilo utéct. Nedostala se z místnosti, kde je její terárium, další přivolaný chovatel ji uložil zpět. Uštknutého muže zatím jeho příbuzný odvezl do krnovské nemocnice.

Protilátky dostal uštknutý muž až půl dne po incidentu, přesto ale včas. Podle lékařů je v případě pokousání kobrou nutné podat protijed do 24 hodin. Protože séra nejsou v Česku k dispozici, jela pro ně sanitka z krnovské nemocnice do Mnichova a zpět. Vrátila se pozdě večer. „Dostal čtyři dávky séra, které účinkují podle očekávání,“ řekla potom mluvčí nemocnice Eva Kijonková. Po probuzení začali lékaři zjišťovat, jak vážné následky bude střet s kobrou pro muže mít.

Jed kobry monoklové, která se běžně vyskytuje v jihovýchodní Asii, je silně neurotoxický. Zasáhne srdce, svaly a nervovou soustavu. Uštknutý člověk často umírá udušením. Zvíře dorůstá průměrné délky 1,3 metru a živí se především rybami, obojživelníky a ptáky.


Pokousání chovatelů jedovatými zvířaty není v severomoravském regionu zcela nevídané. Například loni na jaře uštkl chovatele z Úvalna na Krnovsku jeden z nejnebezpečnějších hadů – mamba černá. Muž přežil, had se přestěhoval do muzea teraristiky na pražském předměstí.