Jihlavská nemocnice otevřela nový pavilon intenzivní péče

Jihlava – Nemocnice v Jihlavě zprovoznila nový pavilon urgentní a intenzivní péče s 80 lůžky. Čtyřpodlažní pavilon je spojen krytou příjezdovou plochou s heliportem zdravotnické záchranné služby. Akutní a intenzivní péče soustředěná na jednom místě urychlí řešení situací, kdy zejména záchranáři přivezou pacienta v ohrožení života, řekl při dnešním zahájení provozu ředitel nemocnice Lukáš Velev.

„Posádka záchranného vozu už nebude řešit, na které oddělení pacienta převézt. Předá ho na jednom místě a o jeho umístění v nemocnici rozhodne tým lékařů,“ uvedla ředitelka krajských záchranářů Vladislava Filová. Polovina lůžek je určena intenzivní péči, která byla dosud v nemocnici rozptýlena po jednotlivých odděleních, a jejich technický stav si žádal zásadnější řešení. Do budovy se kompletně přesune také infekční oddělení.

Díky propojení celé infrastruktury odpadne současná praxe, kdy pacienti musejí být při cestě ze záchranářského vrtulníku do nemocnice ještě jednou přeloženi do sanitky. Objekt je komunikačně napojen na hlavní chodbu ve třech podlažích a samostatným mostem propojen s oddělením ARO. V podzemí budovy je nová trafostanice, náhradní zdroj, strojovny medicinálních plynů, technické a šatnové zázemí.

Stavbu nového objektu za více než 317 milionů korun umožnila dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Zřízení urgentního příjmu podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka nařizuje českým nemocnicím nový zákon o zdravotnické záchranné službě.