Do Werichovy vily vnikli zloději, odnesli bustu

Praha – Do Werichovy vily na pražské Kampě se vloupala dvojice zlodějů. Městská policie je ale zanedlouho nalezla v parku u budovy a našla u nich kovovou bustu Jana Wericha, kterou dvojice z vily odnesla. Strážníci potom zadržený pár předali republikové policii.

Dvojice do dlouhodobě opuštěné Werichovy vily pronikla brzy ráno, vzápětí zavolali sousedé městskou policii. „Hlídka po příjezdu na místo spatřila muže a ženu, jak sedí pod stromem v parku Kampa vedle Werichovy vily a mezi sebou mají postavenou kovovou sochu Jana Wericha,“ uvedl mluvčí strážníků Jan Čihák.

Dvaačtyřicetiletý muž a osmadvacetiletá žena se hlídce přiznali, že přelezli plot vily. Dovnitř se potom už dostali snadno – dveře byly otevřené. Busta, kterou vzali, prý ležela v krabici na podlaze.

Vila nedaleko Lichtenštejnského paláce přes opakované snahy zachránit ji dlouhodobě chátrá. Významně se na jejím stavu podepsala ničivá povodeň před deseti lety. Letos na podzim však chce městská část Praha 1, které vila patří, zahájit rekonstrukci. Zájem o pronájem domu má Nadace Jana a Medy Mládkových, radnice s ní projednává smluvní podmínky. V minulosti jednání o smlouvě komplikovaly zdlouhavé spory mezi zástupci nadace a městskou částí.