Slánské porodnici svítí červená

Slaný – Dokončení rekonstrukce gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice ve Slaném se komplikuje kvůli evropským dotacím. Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, která má bruselské finance na dostavbu pavilonu poskytnout, totiž nemocnici odmítá tyto peníze umožnit čerpat. Podmínkou úřadu je uzavření smluv mezi nemocnicí a pojišťovnami, které zaručí, že porodnice v dohledné době nezanikne.

„Zdravotnictví je ostře sledováno veřejností a právě zde musíme postupovat s principem nejvyšší hospodárnosti,“ vysvětluje obezřetnost mluvčí Středočeského kraje Milan Smutný. Právě kraj přitom příslušný regionální program dozoruje. Jako podmínku pro uvolnění dotačních peněz proto nyní dotační subjekt požaduje, aby nemocnice uzavřela smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Ty se ale teprve připravují.

„V tomto okamžiku nemáme právně závazný dokument, který by nám garantoval, že právě toto gynekologicko-porodnické oddělení nebude v následujících pěti letech zrušeno,“ uvedl ředitel Úřadu Regionální rady Střední Čechy Tomáš Novotný.

Město ale tvrdí, že něco takového nehrozí, a argumentuje tím, že za loňský rok vykázala městská nemocnice téměř 700 porodů, a operačnímu programu nabízí písemné garance. „Máme písemnou garanci od svazu zdravotních pojišťoven, že gynekologicko-porodnické oddělení ve Slaném pokračuje, je potřebné a že nám nasmlouvají počet lůžek jako dosud,“ informoval starosta města Ivo Rubík.

Takový dokument ale Úřadu Regionální rady nestačí. Radnice se bojí, že pokud stavební práce nezačnou, projekt nebude dokončený podle plánu příští rok v dubnu. Navzdory tomu chce už teď vypsat výběrové řízení na stavební firmu a chybějící evropské peníze bude muset prozatím pokrýt úvěrem.