Řidiči největšího dopravce na Vysočině jsou ve stávkové pohotovosti

Jihlava - Odboráři jihlavské dopravní společnosti Icom transport jsou od úterý ve stávkové pohotovosti. Vedení firmy chce svým pracovníkům v autobusové dopravě snížit platy i o 4 000 korun. Zdůvodňuje to tím, že kraj dává málo peněz na ztrátové osobní autobusy, které si u tohoto dopravce objednal. Kraj ale tvrdí, že platí přesně podle smlouvy. Podle šéfa podnikových odborů Jiřího Punčocháře hrozí snížení platu asi třem stovkám lidí.

„Je to výstraha. Čekáme, jak dopadne jednání mezi krajem a firmou,“ řekl Punčochář k vyhlášení stávkové pohotovosti. Uvedl, že platy řidičů už teď nejsou velké. „Ty čtyři tisíce jsou pro mnohé lidi likvidační,“ konstatoval. Termín krácení mezd podle šéfa odborů ještě vedení firmy neupřesnilo.

Podle dnešního tiskového prohlášení firmy Icom transport jí kraj za minulý rok neuhradil na ztráty z autobusové dopravy kolem 15,5 milionu Kč. „Odmítá celou prokazatelnou ztrátu uhradit i v roce 2012,“ uvedla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová. Letos by podle ní měl Icom dostat od kraje na ztrátové autobusy méně než v roce 2006. Náklady ale od té doby stouply, jen cena nafty se zvýšila o čtvrtinu, uvádí. Podle firmy by měl kraj podle zákona hradit u objednaných autobusů prokazatelné ztráty.

Icom transport
Icom transport

Vedení kraje ale tvrdí, že tomuto dopravci proplácí všechny faktury v souladu s platnou smlouvou, kterou obě strany uzavřely. „Jinou skutečností je však požadavek vedení společnosti Icom transport, a. s., na navýšení dotací za službu ve veřejné linkové osobní dopravě nad rámec platné a akceptované smlouvy,“ sdělila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Kraj Vysočina má nyní uzavřeny smlouvy na provozování spojů v základní dopravní obslužnosti s 22 autobusovými dopravci. S každým z nich byla podle Svatošové uzavřena platná smlouva. Do ní se každoročně po vzájemné dohodě doplňují údaje o rozsahu objednané služby a maximální částka za ni, uvedla.