Velká Hleďsebe prodává budovy v bývalých kasárnách

Velká Hleďsebe - Velká Hleďsebe postupně nabízí k prodeji budovy v bývalých kasárnách, kde minulé zastupitelstvo plánovalo vybudovat technologický park. Z velkorysého projektu ale nakonec sešlo, protože chyběly peníze na spolufinancování projektu. Obec ale přišla o 32 milionů korun - tolik ji stál provoz obecní akciové společnosti Klimentovská. 

Velká Hleďsebe měla od státu na technopark schválenou dotaci 300 milionů korun. Chybělo jí ale dalších 130 milionů korun jako spoluúčast. O peníze požádala krajský úřad. Ten ale odmítl i záruku za případný bankovní úvěr. Z toho důvodu současné zastupitelstvo projekt odsunulo a dotaci obec vrátila. Nyní nabízí obec k prodeji budovu učeben propojenou se skladovací halou v areálu kasáren za 6,2 milionu korun.

Podle kraje byl projekt postaven na nereálných číslech. „Odborníci posuzovali ekonomiku tohoto projektu, ovšem příjmy, jak byly v projektu nastaveny, se jim jevily jako naprosto nereálné,“ uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Podle starosty Bohumila Kovaříka (nez.) vznikly obci škody jen na přípravných pracích. „Areál byl v územním plánu určen pro podnikání, takže část objektů odkupují místní podnikatelé na dílny nebo garáže. U části areálu, která byla určena pro bydlení, budeme muset zřejmě změnit územní plán. V současné době není o bytovou výstavbu příliš zájem,“ uvedl starosta.

Vznik akciové společnosti Klimentovská, na kterou radnice převedla část pozemků, vyvolal před čtyřmi roky nesouhlas obyvatel. Obávali se neprůhledného hospodaření a tehdejšího starostu Jiřího Bytla obvinili ze zatajování informací. Získat Bytlovo vyjádření se České televizi nepodařilo, nebyl k zastižení.