České straky dobývají svět a volí si svou miss

Radešínská Svratka (Žďársko) - V Radešínské Svratce se dnes už pojedenácté konala národní výstava českého strakatého skotu. Na čtyři desítky chovatelů přivezly stovku špičkových zvířat. O toto tradiční české plemeno je ve světě zájem, ročně se vyvezou tisíce krav. Vozí se na Ukrajinu, do Kazachstánu, Severní Osetie i Ruska. 

Krávy hodnotila dvojice rozhodčích z Itálie a Jihoafrické republiky. Miss českého strakatého skotu se stala dojnice z chovu ZOD Kámen na Pelhřimovsku. Příprava na vystoupení ale není jednoduchá - krávy je třeba umýt, ostříhat a také naučit správně chodit. Posuzují se hlavně nohy a také vemena. Podle prvního odhadu pořadatelů se na akci přišlo podívat nejméně 6 000 lidí, zřejmě nejvíc v historii výstavy.

„Poptávka je taková, že nezvládáme pokrýt tolik, kolik bychom chtěli,“ uvedl předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu Roman Šustáček k exportu zvířat. Chovatelé ve východních zemích potřebují produkovat maso i mléko, proto jim český strakatý skot vyhovuje. Výhodou tohoto plemene je kromě kombinované užitkovosti i to, že to jsou odolná a zdravá zvířata, která mohou fungovat i při nižší úrovni péče, než je v Česku.

Za hlavní město strakatého skotu bývá díky pořádání národní výstavy označována právě Radešínská Svratka. Den českého strakatého skotu se tam koná každý druhý rok a jde o největší výstavu tohoto plemene v ČR. Podle Šustáčka je baštou strakatého skotu a skotu vůbec právě Vysočina.

V tuzemských stájích představují české strakaté krávy přibližně polovinu ze zhruba 550 000 chovaných kusů. Podobné jsou počty tmavého holštýnského plemene vyšlechtěného na produkci mléka. České strakaté krávy sice dávají mléka méně, ale to je díky vyššímu obsahu tuku a bílkovin kvalitnější, uvedl Šustáček. Doplnil, že dobře je hodnoceno i maso českého strakatého skotu. Díky těmto výhodám si tradiční plemeno v posledních letech udržuje doma stálou pozici.