Dvoupatrový zahradní dům Egona Schieleho už nedělá Českému Krumlovu ostudu. Čtyři miliony korun, které rozvojový fond za opravu zaplatil, stačily na novou střechu i izolaci kamenných zdí. Proměnou prošel i interiér, který připomíná dobu, kdy v domě Schiele žil a tvořil. „Naší snahou bylo uvést prostor do maximálně pravděpodobné podoby,“ podotkl ředitel rozvojového fondu Miroslav Reitinger.
Objekt, jehož minulost je spojena se slavným Klimtovým žákem, chce město v budoucnosti spojit i s dalšími umělci. „Byla bych moc ráda, kdyby tam jako první výtvarník mohl pobývat Roman Týc, který u nás vystavoval a nedávno si prožil svůj měsíc ve vězení,“ řekla ředitelka krumlovského Egon Schiele Art Centra Hana Jirmusová Lazarowitz. Do ateliéru chce zamířit i David Likavčan, Schileho dílo studuje, v jeho centru právě pracuje a doufá, že ho prostředí inspiruje.
Český Krumlov je na Egona Schieleho hrdý, ačkoli se umělec ve městě nenarodil ani nezemřel a nikdy v něm nepobyl příliš dlouho. Pocházela odtud však Schieleho matka a malíře samotného podle historiků výrazně inspiroval. Vytvořil několik obrazů znázorňujících město a krajinu.