Českobudějovické cyklostezky nabírají zpoždění

České Budějovice - Rok 2012 měl být revolučním pro českobudějovické cyklisty. Do léta ale většina z ambiciózních plánů vzala za své. Hotová není ani jediná cyklostezka, kterou radnice na jaře začala stavět. Většina projektů se přesouvá na další roky.

V krajském městě využívá k přepravě jízdní kolo devět procent lidí, a to hlavně díky cyklostezkám spojujícím střed města s okrajovými částmi a sídlišti. Přímo v centru je už ale situace horší, cyklisté tu narážejí na automobilový provoz. „Jezdím tady už 40 let a můžu říci, že v mém věku jízda centrem bolí,“ konstatuje jeden z místních Marcel Goetz.

Předláždění jedné z příjezdových cest sice začalo, projekt na zabezpečení ulic kolem náměstí je ale teprve ve fázi příprav. Dočasně pozastavená je také stavba cyklotrasy podél výpadovky na Prahu. Stezka, která má spojit Borek s Budějovicemi a vede kolem frekventované hlavní silnice, měla být hotová v červnu. Po úseku dlouhém 700 metrů se ale cyklisté neprojedou minimálně do půlky října. „Nejprve jsme narazili na technické problémy, které souvisely s podložím, potom se začal budovat nový kruhový objezd,“ vyjmenovává důvody zpoždění náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Cyklisté se tak budou na mnoha místech dál potkávat s auty. A podle policejních statistik se ve městě účastní každé sedmé dopravní nehody, v polovině z nich jsou viníky. Projekty na další stezky, které svedou cyklisty mimo automobilový provoz, čekají na dotace. Cyklostezky na Včelnou nebo podél zanádražní komunikace by se mohly stavět v následujících třech letech.