Západní Čechy se potýkají s nedostatkem dětských lékařů

Jáchymov - Nedostatek praktických lékařů pro děti trápí Karlovarský kraj. Například po odchodu pediatra z Jáchymova musí stovky pacientů začít dojíždět do nemocnice v Ostrově na Karlovarsku. Radnice tento problém stále řeší. Praktických lékařů ale ubývá v celém Česku.

Jáchymovský pediatr se stěhuje do jiného regionu, 800 malých pacientů tak zůstane bez lékaře. O pronájem ordinace měla původně zájem nemocnice v Ostrově, od podpisu smlouvy ale nakonec ustoupila, převzala jen databázi pacientů. „Nejsme schopni personálně pokrýt obvod tak, aby v Jáchymově seděl lékař každý den, ale zvažujeme varianty,“ vysvětlila Markéta Suchopárová z ostrovské nemocnice.

Dětská ordinace v Jáchymově, která slouží i řadě krušnohorských obcí, tedy zůstane od 1. října zavřená. Rodiče s dětmi budou muset dojíždět do téměř deset kilometrů vzdáleného Ostrova. „Rodičům to přinese nevídané komplikace, protože si musíme uvědomit, že ne všichni jsou mobilní,“ podotkla místostarostka Jáchymova Ingeborg Štiková (ODS). Radní se se situací nehodlají smířit. Město je v případě nutnosti připravené nabídnout novému lékaři i výhody. „Můžeme nabídnout bydlení zde ve městě, dá se jednat o výši nájmu v ordinaci,“ vyjmenovala Štiková.

Nedostatek praktických lékařů pro děti, ale i dospělé je celostátní problém. Začínající lékaři upřednostňují specializaci a intenzivní medicínu. „Stárneme a hrozí i to, že kdyby všichni lékaři chtěli odejít do důchodu, ambulantní systém zkolabuje,“ konstatuje předsedkyně karlovarské lékařské komory Jaroslava Švandrlíková.

Nejhůř je na tom s počtem praktických lékařů nad 65 let Ústecký a Karlovarský kraj. Do tří let se podle odhadů jejich počet zdvojnásobí. Podle zástupců lékařské komory budou muset pacienti za lékaři dojíždět čím dál víc, ordinace v regionech stále ubývají.