V Těrlicku uctili památku polských letců

Těrlicko (Karvinsko) - Několik stovek lidí se sešlo u pomníku polských letců, kteří zahynuli ve větrné bouři. Před téměř osmdesáti lety se stala po cestě do Prahy na Těšínsku tragédie. Dva nejlepší polské letce tu překvapila větrná bouře a jejich letadlo se zřítilo do lesa v Těrlicku-Kostelci. Vzpomínkový akt se tady koná každoročně.

Franciszek Zwirko a Stanislaw Wigura byli ve své době nejoslavovanější a nejlepší polští letci, hrdinové nebes. Zwirko byl vojenským pilotem, Wigura mechanikem. Dne 28. srpna roku 1932 spolu vyhráli mezinárodní letecký závod Chalenge v Berlíně. O dva týdny později ale tragicky zahynuli. Při letu z Polska do Prahy je přepadla větrná bouře a zřítili se do kosteleckého lesa.

„Vlastně tady nejsem poprvé, v myšlenkách jsem toto místo už mnohokrát navštívil. Protože pro nás, pro letce, je to svaté místo. Jejich život byl pro mne jako pro mladého příkladem, inspirací,“ řekl polský kosmonaut Mirosław Hermaszewski.

Bývalý polští piloti předali do polského domu v Těrlicku repliku zvonu vyrobeného v roce 1936 na počest legendárním letcům. Němci ho při okupaci zničili, roztavili a udělali z něj munici. „Ten zvon měl tehdy hmotnost 1 300 kg. Jeho replika bude instalovaná tady v polském domě Zwirky a Wigury v Kostelci,“ vysvětlil místopředseda Hlavního výboru PZKO Tadeusz Smugala.

Vzpomínku na Zwirka a Wiguru se v Těrlicku snaží oživovat stále. Jejich jména se objevují v názvech ulic i škol.