V čele ROP Severozápad zůstává Markvart, výbor schválil změny hodnocení

Ústí nad Labem – Ředitelem Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad zůstává Pavel Markvart (ODS). Předseda nadřízeného výboru regionální rady nesvolal mimořádné jednání, o dalším Markvartově působení se tak rozhodne až 21. září. Pavel Markvart nemůže svoji práci vykonávat, protože je ve vazbě, neboť ho policie stíhá kvůli podezření z ovlivňování přidělování evropských dotací. Monitorovací výbor Regionálního operačního programu Severozápad schválil nový systém hodnocení evropských projektů a chce urychlit vyplácení pozastavených evropských dotací.

Monitorovací výbor je druhým v pořadí, který po regionální radě schvaluje změny pravidel. Na peníze kvůli podezření z korupce čekají obce, města i kraje. Dřív než na konci roku je ale nejspíš nedostanou. Přísnější nastavení systému mají ve svém důsledku ztížit jeho obcházení. Změny žádá po ROPu ministerstvo financí, ministerstvo pro místní rozvoj a Evropská komise. Cílem je zabránit předražování projektů a korupci.

Podle předsedy Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Jaroslava Komínka (KSČM) nebylo možné svolat mimořádné zasedání, které by se zabývalo budoucím obsazením funkce ředitele dotačního úřadu, ačkoli mělo proběhnout dnes. „Nebyli bychom usnášeníschopní, část lidí už měla jiný program,“ vysvětlil předseda Komínek. Pavel Markvart tak zůstane ředitelem dotačního úřadu nejméně do 21. září, kdy je naplánována řádná schůze výboru.

Není vyloučeno, že i po 21. září zůstane Pavel Markvart šéfem úřadu, ačkoli je ve vazbě a jeho možnost odvádět svoji práci je omezená. Jaroslav Komínek upozornil, že část členů výboru Markvarta odvolat nechce: „Už teď se někteří členové výboru vyjadřují, že ctí presumpci neviny.“

Pavla Markvarta zadržela policie minulé úterý, spolu s ním skončil v cele jeden z jeho předchůdců Petr Vráblík a také tehdejší náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda. Spolu s dalšími třemi lidmi byli obviněni z trestných činů zneužití pravomoci a porušování finančních zájmů Evropských společenství. Na Koudu s Markvartem uvalil soud v pátek vazbu.

V čele dotačního úřadu stanul Markvart na začátku roku, kdy po tříměsíčním bezvládí vystřídal trestně stíhaného Petra Kušnierze. Kušnierz přitom setrvával na ředitelském místě několik měsíců v době, kdy byl ve vazbě. Na úřadu působil Markvart i dříve. Současně působil v regionální politice, v komunálních volbách v roce 2010 kandidoval jako jednička na chomutovské kandidátce ODS.

Úřad ROP

Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad (též známý jako úřad ROP či dotační úřad) zodpovídá za rozdělování evropských dotací na regionální úrovni NUTS2 pro Karlovarský a Ústecký kraj. V čele úřadu stojí ředitel, na jeho činnost dohlíží výbor rady. V čele severozápadního dotačního úřadu se vystřídali Petr Vráblík, Petr Kušnierz a Pavel Markvart.