Na Broumovsku mají novou atrakci

Zdoňov (Broumovsko) – V lesích na Broumovsku se prohání opice. Neobvyklé zvíře včera překvapilo lidi ve Zdoňově nedaleko Teplic nad Metují. Opice utekla z malé soukromé zoo v Polsku začátkem září. Objevila se ale až teď, jen pár kilometrů za českými hranicemi.

Jako první uviděli opičku dělníci, kteří na návsi opravují dům, a hned zavolali policisty. Ti se na neobvyklé oznámení zprvu tvářili nedůvěřivě. „Nejprve jsme zjišťovali, jestli je to vůbec pravda, jestli neviděli jiné zvíře. Oznámení však začínalo slovy: nejsem opilý, nedělám si legraci, ale viděl jsem opici,“ uvedla pobaveně mluvčí Policie ČR Náchod Eva Prachařová a paní Blanka Chvátalová ze Zdoňova doplnila: „S opicí tady občas někdo chodí, ale živou opici jsem tady ještě neviděla.“

Zdejším lidem se ale nová atrakce zamlouvá. „Já jsem ráda, vzala bych si ji tady na zahrádku. Byly bychom dvě,“ prohlásila obyvatelka Zdoňova, paní Irena Jungová.

Šestiletý makak utekl z polské farmy a s podobnými kousky už má zkušenosti. Pochází totiž ze stejné smečky jako Tatin a Šimpy, kteří před dvěma lety utekli z olomoucké zoo. Šimpyho dopadli po osmi měsících 100 kilometrů daleko a Tatina se dokonce dosud chytit nepodařilo. „Tady byl strom, tam on seděl, já ale neviděl, že tam sedí. Otevřel jsem a byl pryč. Byl to mžik. Narodil se v Olomouci, tak teď možná jde do Olomouce,“ vysvětluje majitel zoofarmy Mieroszów Aleksander Nowaczyk.

Potravu si makak v přírodě bez problémů najde – ovoce, trávu nebo kůru ze stromů, a dokonce i zdejší zimu podle odborníků snadno přečká.

Makak je původně v Asii žijící úzkonosý primát z čeledi kočkodanovitých, má sedm poddruhů. Obývá celou řadu biotopů od tropických pralesů, přes polopouště a bažinaté oblasti, od nížin až po horská pásma. Dospělý jedinec má tělo dlouhé 50 až 60 centimetrů, hmotnost se pohybuje do 8,2 kilogramu. Jednotlivé poddruhy se od sebe liší například velikostí či zbarvením a kvalitou srsti.