Továrna v Ostrově zatím nebude, nejsou peníze

Ostrov (Karlovarsko) - Obří projekt na stavbu továrny v průmyslové zóně v Ostrově byl zastaven. Region tak přijde o téměř dva tisíce pracovních míst, které tu německá firma plánovala vytvořit. Důvodem je špatná ekonomická situace na trhu. Továrna měla vyrábět klimatizace, chladiče a vzduchové filtry do aut.

Firma z německého Stuttgartu měla po třech letech oživit průmyslovou zónu v Ostrově. V červenci tu začaly první terénní úpravy, po dvou měsících ale stavební stroje stojí. Podle zástupců firmy nemají teď plně vytížené ani stávající závody. Stavět nové výrobní haly tak zatím nemá smysl.

„Ten pravý důvod je vlastně vývoj trhu, teď v druhém pololetí už pozorujeme zhoršení a na příští rok je ta situace ještě horší,“ říká jednatel společnosti Behr Czech Ladislav Kröbl. Němci v Ostrově plánovali postavit svůj třetí a největší český závod. Pracovat tu mělo do pěti let téměř 1 700 lidí. Místo toho ale bude stavba zakonzervována.

Kamil Řezníček, ředitel Úřadu práce Karlovy Vary

„To by bylo skutečně vynikající pro region, aktuální nezaměstnanost v Karlovarském kraji momentálně je deset procent.“


Soukromá firma provedla terénní úpravy zatím na dvanácti hektarech půdy. Pozemky patří městu. Firma by je ale měla odkoupit. Proti prodeji pozemků jsou teď ale někteří opoziční zastupitelé. Dokud firma haly nepostaví, pozemky by měly zůstat městu. Podle starosty se o prodeji pozemků rozhodne už příští týden.