Semafor na magistrále nezpůsobil problémy, vrátí se s Blankou

Praha – S fungováním semaforu, který v srpnu na zkoušku řídil dopravu na Severojižní magistrále, je pražský magistrát spokojen, oznámil primátorův náměstek Josef Nosek. Po otevření tunelu Blanka, kdy vznikne alternativní trasa pro tranzitní dopravu v Praze v severojižním směru, ho město nechá znovu spustit a bude regulovat dopravu už natrvalo. V Legerově ulici mají být i další semafory a také přechody pro chodce.

Během srpna řídil semafor dopravu na novoměstském předmostí Nuselského mostu – u křižovatky mostu, ulice Boženy Němcové a Legerovy. Měl regulační účel, podle Josefa Noska nezpůsobil žádné velké provozní problémy. Na magistrále, po které do centra projíždělo 37 tisíc aut denně, se nevytvářely delší kolony než obvykle, aut nepřibylo ani na objízdných trasách, které sledovala Technická správa komunikací. „Změny jsou statisticky nevýznamné a spíše vyplývají z běžného kolísání provozu,“ upřesnil náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec.

Zatím je semafor zrušen, aby ve školním roce nezdržoval provoz na hlavním průtahu Prahou. Jakmile ale dostane magistrála alternativu v podobě dokončené západní části Městského okruhu, vrátí se. „Po otevření tunelového komplexu Blanka budeme moci zklidnit magistrálu,“ uvedl Nosek. Kromě semaforu na konci Nuselského mostu by se měly objevit i další. Jejich účel už nebude výhradně regulační, budou u nich také přechody pro chodce. Podle Noska je možná i regulace vjezdu do centra či zúžení vozovky.

Podle očekávání magistrátu bude po otevření Blanky na magistrále podobně intenzivní provoz, jako v současnosti bývá o prázdninách. Tunel má odvádět tranzitní dopravu z magistrály v oblasti Pelc-Tyrolky v Tróji, dopravu odvede ke Strahovskému tunelu a dále na Jižní spojku, ze které bude opět možné najet na magistrálu. Otevřen má být na jaře 2014.