Evakuovaní z domu, kde v noci explodoval byt, se mohou vrátit

Praha - Panelový dům na sídlišti Červený vrch v Praze 6, v němž v noci na dnešek nastal výbuch, dnes dopoledne zkontroloval pyrotechnik a balistik. Policisté v jednom z bytů nalezli asi 200 kilogramů munice, střelné zbraně a prozatím neznámý bílý prášek, který mohl způsobit explozi. Nalezený materiál policie odvezla na expertizu a asi 60 obyvatel domu se mohlo po 16. hodině vracet zpět do svých bytů. Včerejší noc po evakuaci prožili lidé v náhradním ubytování, které zajistila dejvická radnice.

Při pátečním výbuchu byl zraněn dvaatřicetiletý muž, který s municí zřejmě manipuloval a v jehož bytě se zbraně našly. Podle policie mohlo jít o sběratele. „Muž měl bodnořezná poranění, jeho stav nebyl vážný. Byl převezen do vinohradské nemocnice,“ popsala mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová. „Byla to mnohočetná poranění od střepin způsobená výbuchem,“ upřesnil velitel hasičů na místě Miloš Němec.

„Podle prvotních závěrů kriminalistů je zraněný muž podezřelý z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ uvedla policejní mluvčí Jana Rösslerová. Za to hrozí až dvouleté vězení. Trestní sazba ale může být i vyšší, bude se odvíjet od rozsahu škod a zranění obyvatel domu. Podle informací ČT 33letý muž dosud nebyl trestně stíhán.

Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Králové dům není poškozen, na místo ani nebyl přivolán statik. „Exploze neměla žádné vážnější účinky,“ potvrdil Němec. Škodu způsobenou požárem, který při explozi vznikl, hasiči odhadli na 300 000 korun.

Pro evakuované lidi z desetiposchoďového domu poslalo hlavní město autobus, který je pak odvezl do hotelu. Policisté objekt celou noc střežili.