Prohibice neprohibice, Prahou tekl burčák proudem

Praha - Přestože v Česku od včerejšího večera platí prohibice na tvrdý alkohol, organizátorům vinobraní to nijak nevadilo. Oslavy sklizně vinné révy probíhali v hlavním městě hned na třech místech. Mimo akcí v trojské Botanické zahradě a na Pražském hradě přilákalo tísíce lidí také Vinobraní na Grébovce. V Havlíčkových sadech ho uspořádala Městská část Praha 2. Produkční zahrady Pražského hradu budou otevřeny také v neděli od 10:00 do 15:00. Návštěvníci se do nich dostanou branou za Jízdárnou, prohlídka jim zabere zhruba hodinu.

Kromě burčáku z Grébovky, vylisovaného podle vinohradnice Ivety Bulánkové z odrůd Müller Thurgau a Modrý Portugal, si mohli zájemci „vylepšit zdraví“ popíjením produkce slovácké společnosti Blatno, Modrého sklepa ze Šaldorfu a rodiny Zábojníkovy rovněž ze Znojemska, Templářských sklepů z Čejkovic a rodiny Zborovských z Velkých Pavlovic.

Děti vychutnávaly nealkoholickou čerstvou hroznovou šťávu. V divadelním stanu na ně čekaly pohádky, kabaret a ve stánku magistra Kellyho na ně pouštěl hrůzu polystyrenový golem. A protože se vinobraní druhé městské části neslo v duchu středověku, na peníze přítomných čekali perníkáři, kovář, cínaři, keramici, cibuláři či prodavači ovčích sýrů. I proto mnozí příchozí pojali návštěvu vinobraní jako důvod k dobrému rodinnému výletu.

Pražský hrad předvedl bývalou bažantnici

Málokdy vídanou příležitost probádat nepřístupná místa Pražského hradu nabízí příchozím dvoudenní vinobraní. Dnes dopoledne v jeho rámci manželka prezidenta Livia Klausová otevřela Produkční zahrady rozkládající se na severním předpolí nad horním Jelením příkopem na pozemcích bývalých bažantnic.

Vinobraní na Pražském hradě
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

První zastavení příchozích patřilo unikátnímu, dodnes užívanému včelínu z počátku 30. let, který na žádost prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka navrhl architekt Josip Plečnik. Nejzajímavější částí prohlídky bylo nahlédnutí do historické studny. 

„Jako zdroj vody se už dnes nepoužívá. Zajímavá je nejen svou technickou stránkou, ale i tím, že o ní v hradních archivech neexistují žádné záznamy,“ přečetla prezidentova manželka z informační tabule zvědavcům, které doprovázela. 

Vinobraní na Pražském hradě
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Sedmý ročník Vinobraní na Pražském hradě přilákal do sousední Královské zahrady nad letohrádkem už dopoledne stovky zájemců. U stánků si mohli koupit moravský burčák a čerstvě lisovanou hroznovou šťávu. Této možnosti využily především děti, které mohou po oba dny soutěžit se stálou expozicí Příběh Pražského hradu.

Za víny i burčákem mohou zájemci přijít o víkendu také na Vinici sv. Kláry v Troji, jejíž loňský Müller Thurgau, Rulandské šedé a Modrý Portugal získaly zlatou medaili na festivalu Prague Vine Trophy. Gastronomické zážitky doplní hudba, dnes například v podání skupiny Pacifik či Jožky Černého.