Brňané rozhodnou o podobě parku u paláce Tivoli

Brno – Jak chcete, aby vypadal jeden z brněnských parků? Na to se ptá radnice městské části Brno-střed obyvatel v anketě o novou podobu zatravněného prostoru obklopujícího Konečného náměstí před secesním palácem Tivoli. Zatím není jasné, zda se budou lidé moct posadit na nové lavičky či se pokochat kašnou.

„Konečného náměstí pokládám za významný prostor akademické čtvrti, který byl dlouho neprávem opomíjen,“ řekl předseda Komise výstavby a územního rozvoje radnice Brna-střed Vojtěch Mencl. Již v minulosti proběhlo několik podobných anket. Jednalo se například o úpravy Björnsonova sadu.

Secesní domy, které okolo náměstí a parku stojí, byly postaveny na začátku dvacátého století. Tvoří významnou součást brněnské čtvrti Veveří. Dominantou je pak palác Tivoli od Františka Pawlu, který byl pojmenován podle antických rezidencí tvořících stejnojmenné městečko.

„Měla by být vypsána veřejná architektonická soutěž“

„Trojúhelník je geometricky úžasný tvar. Protože ho na náměstí tvoří tři budovy, měl by být zvýrazněn. Podle mě by měla být vypsána veřejná architektonická soutěž, protože tento prostor si to přímo žádá,“ uvedl architekt Karel Doležel z Národního památkového ústavu v Brně.

  • Zatím před palácem dominuje zeleň
    Zatím před palácem dominuje zeleň zdroj: ČT Brno
  • Místo stromů by v parku mohla být socha či kašna
    Místo stromů by v parku mohla být socha či kašna zdroj: ČT Brno

Brňané, kteří se chtějí na nové podobě parku spolupodílet, mohou hlasovat buď ve zpravodaji městské části Brno-střed, nebo na jejích internetových stránkách. Ti aktivnější dokonce mohou zasílat i vlastní grafické návrhy. Anketa potrvá do konce září. S rekonstrukcí by radní rádi začali už v příštím roce.

Už teď se zdá, že radní možná budou mít těžkou práci vybrat konečný návrh. Oslovení lidé se v představě, jak s parkem naložit, neshodli. „Protože je Tivoli krásná stavba, představoval bych si před ní kašnu s vodou, nějaké květiny, keře a stromy,“ popsal jeden z procházejících. Další kolemjdoucí by zase chtěla, aby místo sloužilo dětem. „Mohlo by tady být pískoviště nebo něco takového.“