Legedární kavárna Elektra je opět interiérovým skvostem Ostravy

Ostrava – V Paláci Elektra na hlavní ostravské třídě se dnes opět otevřela legendární kavárna. V interiéru ve stylu art deco se ve dvacátých letech scházela elita Ostravy. Sedával v ní například Voskovec s Werichem nebo idol žen Oldřich Nový. Kavárna přežila normalizaci i společenské změny po roce 1989. Osudným se jí stal rok 2001. Přes protesty památkářů se změnila v mexickou restauraci.

Prostory paláce si nově pronajala banka a ta o napodobeninu Mexika rozhodně nestála. „Architekt dostal jasné zadání – vrátit Ostravě kavárnu Elektra,“ uvedl ředitel ostravské pobočky banky J&T Ivo Enenkl. Znalci umění výsledek oceňují. „Rekonstrukce se povedla a myslím, že se stává interiérovým skvostem Ostravy,“ prohlásil například ředitel Domu umění Ostrava Jiří Jůza.

Kavárnu zdobí luxusní designový nábytek a stolky z pravého mramoru

Nový interiér za desítky milionů není původní replikou, má ale připomínat kavárnu vídeňského stylu. Zatímco za první republiky seděli hosté pod křišťálovými lustry, teď budou mít nad hlavami oválný reliéf zlacený čtyřiadvacetikarátovým zlatem. Kavárnu zdobí i dvacet uměleckých děl půjčených z ostravského Domu umění. Jsou mezi nimi obrazy Emila Filly nebo Františka Tichého. „Díla jsou opravdu perfektně zajištěna. Ostatně, co by dneska mělo být bezpečnějšího než banka?“ dodal Jůza.

Dobová fotografie kavárny Elektra
Dobová fotografie kavárny Elektra

Elektra bude otevřená jen ve všední dny. Původně chtěli provozovatelé podávat kávu a snídaně. Nakonec se rozhodli i pro obědové menu. Pro veřejnost bude přístupné přízemí kavárny, do prvního patra mohou jen klienti banky.