Odtrhne se Jarošov od Hradiště? Ukáže referendum

Uherské Hradiště – Obyvatelé uherskohradišťské části Jarošov v referendu rozhodují o tom, zda se místní část odtrhne od města, či ne. Podle některých kritiků se totiž vedení města o Jarošov málo stará a místní část si odtržením vlastně nemůže pohoršit. Radnice to ovšem odmítá. Na odtržení podle ní prodělají obě strany.

Třídy jarošovské základní školy se v hlasovací místnosti proměnily už v osm hodin ráno. Hlasovat se bude až do osmi do večera. Výsledky by pak mohly být známy kolem desáté večer. V Jarošově žije zhruba 2 400 obyvatel, z toho je přes 1 900 voličů. Aby se z Jarošova stala samostatná obec, musí jich návrh podpořit nadpoloviční většina.

Podle zmocněnce přípravného výboru Stanislava Jurigy se dá očekávat těsný výsledek. „Vůbec to, že to referendum probíhá, je přínos v tom, že lidi si uvědomí jakousi vazbu na tu obec. A začnou si všímat toho, jestli to město opravdu to, co naslibovalo, nebo to, co jsme naslibovali my, potom bude plnit,“ míní člen přípravného výboru Oldřich Šipka.

Stoupenci odtržení se snažili obyvatele přesvědčit na veřejných setkáních, letáky a billboardy, jimiž je zvali k referendu. Podle přípravného výboru na tom Jarošov nemůže po osamostatnění být hůř než nyní. Kdyby se podle něj město o Jarošov lépe staralo, nikdo by odtržení nechtěl. V samostatném Jarošově lidé prý budou moci lépe a rychleji rozhodovat o svých potřebách a zbude jim i víc na investice.

Podle uherskohradišťské radnice ale na odtržení prodělají obě strany. Město přijde na daňových příjmech asi o 28 milionů korun, do Jarošova by ale šlo jen 18 milionů. Vznikne další administrativa, lidé by prý mohli přijít o městskou policii a veřejnou dopravu. Podle výboru si však obec bude schopna tyto služby zajistit. Město na ni po odtržení také převede nemovitý majetek, zůstatek z účtů, ale i podíl na nesplacených úvěrech. Podle radnice se může zdržet i výstavba protipovodňových opatření na řece Moravě.

Květoslav Tichavský, starosta Uherského Hradiště (ODS)

„To není nic příjemného, nicméně já věřím, že zvítězí zdravý rozum. Do této čtvrti, části Jarošov, jsme investovali spoustu finančních prostředků a máme další plánované akce.“


Ve Zlínském kraji to není první letošní místní referendum. Už v dubnu rozhodli obyvatelé Krhové a Poličné o jejich odtržení od Valašského Meziříčí.