V Liberci budou očkovat psy bezdomovců

Liberec – V rámci Světového dne boje proti vzteklině budou příští pondělí v Liberci zdarma očkovat psy bezdomovců. Akce se bude pod Ještědem konat už podruhé, loni dostalo vakcínu asi 15 zvířat. „Za den navštívíme tak tři, čtyři lokality. Psy naočkujeme a dáme jim i tablety proti červíkům,“ uvedl ředitel liberecké zoo David Nejedlo. Vhodné lokality pro veterináře vytipují strážníci a charitativní sdružení Naděje Liberec, které pomáhá lidem bez domova. Kromě Liberce se k očkovací akci připojí také Ústí nad Labem a Brno.

V Česku sice obávaná vzteklina v současnosti není, přesto má akce podle ředitele zoo smysl. „Vyskytuje se ve 150 zemích světa a je i v některých zemích Evropy. I proto je potřeba konat preventivní opatření, aby se sem nedostala. Bezdomovci často žijí v blízkém kontaktu se svými zvířaty, a jsou tak rizikovější skupinou, kde by teoreticky určité riziko mohlo hrozit,“ vysvětlil ředitel zoo.

Akci organizuje obecně prospěšná společnost Veterináři bez hranic, jejímž hlavním projektem je pravidelná vakcinace psů a dalších domácích zvířat proti vzteklině v pasteveckých osadách v okolí jezera Turkana a pohoří Kulal na severu Keni.

Vzteklina se může šířit z volně žijících zvířat přes zvířata chovaná až na člověka. Ročně na onemocnění vzteklinou zemře na světě 55 tisíc lidí, především v Asii a Africe. Zhruba 40 procent lidí pokousaných zvířaty s příznaky vztekliny jsou děti do 15 let.