Karlovarská správa ŘSD je bez ředitele, kraj se bojí o nové silnice

Karlovy Vary – Starostové a poslanci z Karlovarského kraje tvrdí, že Ředitelství silnic a dálnic upozaďuje stavbu úseku rychlostní silnice R6, která má spojit krajské město s Prahou. Poukazují přitom na prázdné křeslo ředitele karlovarské pobočky ŘSD. Vedení organizace to ale odmítá, pobočku podle něj řídí odborník a příprava stavby dalších úseků R6 jde podle plánu.

Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka se s odchodem Petra Keřky z místa ředitele regionální pobočky Ředitelství silnic a dálnic fakticky zastavily práce na státních silnicích v kraji. Poukázal přitom na stav průtahu krajským městem, kde kvůli nedokončené opravě mostu vznikl nebezpečný schod. „Požádal jsem ŘSD o informaci a bylo mi řečeno, že pokud nebude nový ředitel, tak oprava pravděpodobně nezačne, protože to nemá kdo podepsat,“ tlumočil primátor.

Starostové i zástupci Karlovarského kraje v Poslanecké sněmovně tvrdí, že ŘSD stejným způsobem otálí i s přípravou stavby dalších úseků rychlostní silnice R6. Mají umožnit rychlé a bezpečné spojení Karlových Varů s Prahou. V minulosti museli zástupci kraje urputně bojovat o její zachování ve stavební koncepci ministerstva dopravy, teď se znovu bojí o její osud. „V době, kdy vrcholí příprava rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, nemáme u ŘSD nikoho, kdo by se za Karlovarský kraj pral,“ podotkl poslanec Jan Bureš.

Podle Ředitelství silnic a dálnic ale není možné ze zdržení při opravě mostu odvozovat, že je ohrožena stavba rychlostní silnice R6. Letos bylo do příprav na výstavbu R6 investováno 58 milionů korun, částka v témže řádu půjde na přípravu i napřesrok. „Je připraveno 47 milionů korun. Jde o přípravu staveb obchvatů obcí Hořovičky, Hořesedly, Lubenec,“ shrnula mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Dodala, že pověřený ředitel karlovarské pobočky Lukáš Hnízdil je odborně zdatný a znalý kraje a má stejné pravomoci jako řádně jmenovaný ředitel.

Ujištěním vedení ŘSD však krajští představitelé nevěří. „Z dlouhodobého hlediska je pro tak velkou organizaci lepší, když bude mít stabilní řízení – to znamená jasného ředitele,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil. Ředitelství ovšem už uvažuje, že kraji vyjde vstříc a na post nového regionálního ředitele vyhlásí výběrové řízení.