Aby i handicapované děti jely ostošest, pomůže sbírka

Jirkov (Chomutovsko) – Novou dodávku pro dopravu zdravotně postižených dětí do škol chce zakoupit jirkovské občanské sdružení ProHandicap. Stávající dodávka je na hranici životnosti a pravděpodobně bude brzy nutné odstavit ji. Peníze na nové auto chce sdružení prostřednictvím akce nazvané Jirkov jede ostošest. Tvrdí, že by stačilo, kdyby každý obyvatel města přispěl 15 korunami.

Dodávka od korejského výrobce, kterou sdružení ProHandicap zatím používá, má na tachometru čtvrt milionu kilometrů, každý měsíc přibývá další tisícovka. Podle jeho řidiče není vůz v dobrém stavu, přispěla k tomu i jeho předchozí služba: „Rozvážela dělníky po stavbách. Je celkově zrasované, uvidíme, kdy nám úplně klekne.“ Navíc dodávka potřebám sdružení příliš nevyhovuje – je malá a vejdou se do něj nanejvýš dva vozíky. Větší vůz může nabídnout dvojnásobnou kapacitu, díky které bude méně jezdit a opotřebovávat se.

Případný zánik služby, kterou občanské sdružení zajišťuje, by způsobilo potíže mnoha rodinám s handicapovanými dětmi z celého Chomutovska. „Sama už nezvládám naložení syna do auta, naložení vozíku,“ poznamenala Milena Růžičková, matka devatenáctiletého Zdeňka odkázaného na invalidní vozík.

Peníze na nové auto chce sdružení sehnat i s pomocí práce svých svěřenců. Na prosincovém adventním večeru bude prodávat výrobky handicapovaných dětí. Klíčová by ale měla být sbírka. Sdružení věří, že dopadne podle představ a v únoru příštího roku poveze děti do škol nové auto.