Předražení oprav silnic kraj odmítá, práce mají začít na podzim

Liberec – Během podzimu chce Liberecký kraj zahájit opravu čtyř silnic, které před dvěma lety poničily povodně. Kraj je připraven vybrat dodavatele z nabídek, které obdržel již v dubnu, ačkoli zastupitelská opozice vyzvala vedení regionu, aby kvůli údajným pochybnostem s vyhlášením vítěze tendru počkal.

 

Práce mají začít ještě letos na čtyřech z dosud neopravených sedmi úseků silnic. Dodavatele ale kraj zatím nevybral. Soutěže se týkají úseků silnic II/290 z Frýdlantu do Bílého Potoka, II/592 z Kryštofova Údolí přes Chrastavu do Mníšku, III/0353 a III/0357 z Vísky přes Višňovou do Poustky a III/03515 v Heřmanicích. Celkem mají opravy stát zhruba miliardu.

Krajská správa silnic vypsala veřejné soutěže na opravy silnic po předloňských povodních na konci března, těsně před účinností novely zákona o veřejných zakázkách. Ministerstvo pro místní rozvoj ovšem před vyhlášením tendrů upozornilo na možné předražení projektů. Úřad si nechal dvě zakázky posoudit odborníky z ČVUT, kteří odhadli cenu  o 12 procent nižší, než je projektová částka nabídnutá krajem.

Podle hejtmanského náměstka Martina Seppa však kraj znepokojení ministerstva nesdílí. „Nějaké výhrady sice ministerstvo mělo, my jsme je ale rozporovali a závěr zatím nemáme. Pokud se ukáže, že je v zakázkách nějaký problém, určitě ho budeme řešit, poslední slovo má vždy ministerstvo, které na projekty dává polovinu peněz,“ podotkl náměstek.

Regionální opozice naopak vyzvala vedení kraje, aby nechalo posoudit i další projekty. Krajská silniční správa by potom podle zastupitele Martina Půty měla s vyhlášením vítězů tendrů počkat, alespoň než bude ustaveno nové vedení kraje. Podle opozičních zastupitelů kraji hrozí, že bude muset v budoucnu vracet stamiliony, které na obnovu po povodních od státu dostal.