Evropské dny handicapu oslavily 20 let

Ostrava – Lidem s handicapem a také těm, kteří o ně pečují a pomáhají jim, patří tradiční ostravské Evropské dny handicapu. Město je hostí již dvě desetiletí od roku 1992, podle spoluzakladatelky dnů handicapu Jaroslavy Wenigerové je jejich výsledek patrný na každém kroku.

Evropské dny handicapu ukazují život lidí, z nichž někteří se s postižením již narodili, jiní se například na invalidním vozíku ocitli zcela nečekaně například po dopravní nehodě. Zdravotně postižených je v Česku přes jeden milion, tedy každý desátý člověk.

Ocenění Křišťálový kamínek by mohli pořadatelé Evropských dnů handicapu po dvaceti letech snahy zviditelnit problémy handicapovaných lidí udělit i sami sobě – výsledky jejich práce jsou dobře vidět. „V té době (roce 1992) se o zdravotně postižených, handicapovaných skoro vůbec nemluvilo, jako by vůbec nebyli. Pokrok je viditelný, hmatatelný – máme na co být hrdí za těch dvacet let,“ poukázala spoluzakladatelka akce Jaroslava Wenigerová. Tomu pomáhá i prostředí města, kde se setkání handicapovaných koná. Musím říct, že Ostrava je jedna z nejlepších, má vynikající sociální programy," poukázala ředitelka Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové Milena Černá.

Křišťálový kamínek je ale určen především lidem, kteří handicapovaným denně pomáhají, a také úspěšným postiženým lidem. Oceněn byl i Radovan Gruber, který – upoután na vozíku – udivuje svými pěveckými výkony. „Je úžasný pocit být oceněn za to, že dělám, co mě baví,“ podotkl laureát letošního Křišťálového kamínku.