Pořádková jednotka na Šluknovsku oslabila sílu policie

Šluknov (Děčínsko) - Speciální pořádková jednotka, která na Šluknovsku vznikla v reakci na místní sociální nepokoje, oslabila obvodní oddělení policie v Ústeckém kraji. Tvrdí to starostové z regionu a potvrzují i tamní policisté. Do jednotky totiž přešli policisté z obvodů, kde je už nikdo nenahradil.

Starostové ze Sdružení pro rozvoj Šluknovska podle Moravce od začátku tvrdili, že zřízení speciální policejní pořádkové jednotky Ústeckého kraje bezpečnostní situaci v regionu nevyřeší. „Chtěli jsme navýšení počtů policistů na odvodních odděleních,“ řekl starosta Starých Křečan František Moravec s tím, že ti by pak mohli být součástí krajské pořádkové jednotky. Ta se od speciální liší tím, že její členové pracují na obvodních odděleních a v případě potřeby je velení jednotky svolá.

Vytvoření krajské speciální pořádkové jednotky v Ústeckém kraji slíbili premiér Petr Nečas (ODS) a tehdejší policejní prezident Petr Lessy poté, co loni v srpnu vypukly ve Šluknovském výběžku protesty namířené proti nepřizpůsobivým obyvatelům. Při největším z nich v září 2011 pochodovalo městem na 2 000 lidí včetně pravicových extremistů. Nepokoje trvaly několik měsíců a policii stály asi 70 milionů korun.


Speciální pořádková jednotka měla v počátku slíbeno 170 tabulkových míst. Za policisty, kteří by odešli z obvodů, byl přislíbený nábor. Ten byl ale podle dřívějších informací policie problematický také v tom, že uspělo jen velmi málo uchazečů. Podle Moravce, který sám pracoval 30 let jako policista, přišlo do speciální pořádkové jednotky z civilu jen 28 lidí a devět z jiných ozbrojených složek. „Problém navíc je, kdo bude nahrazovat na obvodech ty policisty s praxí,“ dodal starosta.

Stav speciální jednotky potvrdil i náměstek krajského policejního prezidenta Oldřich Zeman. „V současné době má jednotka asi 90 členů, přibližně 20 z nich je ve škole,“ řekl. Žádný další nábor zatím nepokračuje, ani do speciální pořádkové jednotky, ani na obvodní oddělení.