Srílanské sloní slečny Tamara a Janita jsou v Praze

Praha – Hodinu a půl po půlnoci přistál na pražském letišti Václava Havla speciál srílanské armády se vzácným a netrpělivě očekávaným nákladem - slonicemi Tamarou a Janitou s doprovodem. Zvířata darovala asijská země pražské zoologické zahradě, předcházely tomu dva roky vyjednávání. Let se dvěma mezipřistáními se oproti plánům protáhl o víc než šest hodin. Zvířata ho přestála dobře, byla klidná a nepotřebovala pomoc medikamenty. Po převozu do areálu Zoo Praha je čeká čtyřtýdenní karanténa ve starém pavilonu slonů. 

Vojenský letoun Hercules měl ze Srí Lanky odstartovat v sobotu 01:00 tamního času. Zpozdila se ale nakládka zvířat v srílanském Pinnawale, později posádka musela řešit zamítnutí průletu vzdušným prostorem Indie. Před sobotním polednem středoevropského času letoun v pořádku dorazil k mezipřistání ve Spojených arabských emirátech, před 20:00 pak na další zastávku v turecké Ankaře. Kvůli zpoždění odložila zahrada tiskovou konferenci, která měla být po příletu, na pondělní odpoledne.   

Piloti letěli údajně opatrně v pěti až sedmikilometrové výšce, téměř bez turbulencí. Kvůli snížené viditelnosti a dešti přistávali nadvakrát. Mladší Tamara se cestou do Ankary v bedně víc rozhoupávala a uvnitř boxu už před tím strhla ochrannou látku ze stěn, po zvýšení teploty v letadle se zklidnila. Samice váží 1,6 a 1,8 tuny, boxy, ve kterých byly převáženy, mají po tuně a půl.

Na palubu slonice dostaly palmové a mangové listí, banány, ananasy, melouny a cukrovou třtinu. Jídlo, hlavně ovoce, dostávaly průběžně, což je udržovalo v klidu. Cestou i pospávaly. Pít chtěla jen Janita, obě zvířata pak zejména při zastávce v Šardžá doprovod stříkal vodou. Spolu se slonicemi přiletěli i jejich původní ošetřovatelé - mahuti. Měli by tu s nimi zůstat asi měsíc.

Pražská zoo poskytne zoologické zahradě v Kolombu za dvojici slonic dva varany komodské, dva koně Převalského a také dva mladé hrochy, z nichž jeden pochází z berlínské a druhý z ostravské zoo. 

Video Reportáž Martina Ruska
video

Reportáž Martina Ruska