Pilsen Steel obnoví plnou výrobu nejpozději na začátku prosince

Plzeň – Hutě a kovárny Pilsen Steel zahájí do prosince kompletní výrobu. V dopisu adresovaném obchodním partnerům, z něhož cituje ČTK, to potvrdil pověřený generální ředitel společnosti Tomáš Egermajer. Plzeňská firma s 900 zaměstnanci, která je od 17. září v úpadku kvůli předlužení, získala finance začátkem října od české investiční skupiny KKCG.

Provoz opracování funguje od 27. září, tepelné zpracování od 5. října, v pondělí 8. října se rozjede slévárna litiny a počátkem prosince ocelárna a kovárna. Pilsen Steel také podle šéfa v plném rozsahu obnovila obchodní činnost včetně nových objednávek.

„Mám velkou radost, že se nám podařilo v mimořádně krátkém čase uzavřít dohody o poskytnutí financování pro zajištění veškeré výroby s mezinárodní investiční skupinou KKCG, která má dlouholeté zkušenosti ve strojírenství a průmyslu,“ napsal Egermajer.

Podle ředitele není Pilsen Steel, který má od vyhlášení úpadku insolvenčního správce, „v úkonech vůči třetím osobám nijak omezen a je nadále oprávněn jednat sám prostřednictvím svého statutárního orgánu nebo pověřených zaměstnanců“.

Egermajer dále uvedl, že prohlášení úpadku kvůli nedostatku provozního kapitálu není špatnou zprávou. „Byl to nutný krok k zahájení jednání o získání pomoci od nového strategického partnera.“

Komárkova KKCG letos nalije do Pilsen Steel 250 milionů

KKCG poskytne plzeňským ocelárnám do konce roku celkem čtvrt miliardy, což by mělo podle mluvčího investiční skupiny Dana Plovajka bez problémů stačit na financování provozu do konce roku.

KKCG chce také zachovat současnou zaměstnanost. Podle dohod, které už byly uzavřené před vstupem KKCG, nicméně odchází asi stovka lidí napříč profesemi. „Nějaká optimalizace se musela udělat, pro všechny práce není,“ uvedl personální šéf Pavel Ratislav. Mzdy firma lidem podle něj nedluží.

Pilsen Steel
Zdroj: ISIFA
Autor: Radim Beznoska

„Bez externího financování se podnik neobejde,“ sdělil insolvenční správce Michal Žižlavský. Ten si dokáže představit fungování nového investora v obou variantách řešení úpadku, tedy jak v reorganizaci, tak v konkurzu.

Největším věřitelem plzeňské firmy vlastněné ruským podnikatelem Igorem Šamisem je moskevská Vněšekonombanka, která zatím do insolvenčního řízení pohledávky nepřihlásila. Šamis si od ní půjčil na nákup Pilsen Steel.

Krajský soud 17. září jmenoval prozatímní věřitelský výbor a na 4. ledna 2013 nařídil přezkum pohledávek podniku, které dosahují jedné miliardy korun, z toho téměř dvě třetiny po devadesátidenní lhůtě splatnosti.