Stavbě zásobníku plynu na Žďársku už nic nebrání

Žďár nad Sázavou - Už příští rok by měla začít stavba obřího podzemního zásobníku zemního plynu v dole Rožná na Žďársku. Dvouleté průzkumné práce ukázaly, že hornina má ještě lepší parametry, než se předpokládalo a vzniku největšího zásobníku zemního plynu v celé střední Evropě už nic nebrání.

V průzkumném překopu horníci zatím vyrazili 950 metrů tunelů a odvrtali 300 metrů horniny. Kontrolní den potvrdil, že Rožná byla dobrou volbou, hornina tu je pevná a nepropustná. V novém zásobníku bude možné skladovat až 180 milionů kubíků plynu a tvořit ho budou chodby o délce až 40 kilometrů. Stavba obřího zásobníku, která bude stát kolem pěti miliard korun, by měla být hotová do šesti let.

Zásobník kavernového typu by měl sloužit v případě výpadků běžných dodávek plynu pro celou střední Evropu. „Je to super rychlý zásobník, který se využívá při vyrovnávání neshod a nerovností v systému,“ řekl náměstek ředitele státního podniku Diamo Josef Lazárek. V České republice je zatím jen jeden zásobník na plyn v Hájích u Příbrami postavený v roce 1998, podobné zásobníky jsou ale velice důležité v době, kdy dojde k výpadku dodávek zemního plynu ze zahraničí tak, jak se stalo například v roce 2009.