Hubert jede do Prahy. Na Srí Lance vystřídá slony

Ostrava - Dvouletý sameček hrocha obojživelného Hubert opustil ostravskou zoologickou zahradu. Z Ostravy přes pražskou zoo zamíří do Zoo Kolombo na Srí Lance. Hroší sameček, který rozšíří faunu tamní zahrady, tak zároveň napomohl k získání slonů indických, kteří do pražské zoo přicestovali ze Srí Lanky v noci na neděli, uvedla mluvčí zahrady Šárka Kalousková.

„Na cestu se Hubert předem připravoval. Do venkovního výběhu byla minulý týden umístěna transportní bedna, aby se s ní Hubert seznámil a naučil se do ní nastupovat,“ vysvětlila Kalousková s tím, že do Prahy Huberta přepraví transportní firma a ve středu už letecky zamíří do nového domova.

Hroší sameček, který už teď váží více než 800 kilogramů, se v ostravské zoologické zahradě narodil 20. července 2010 samici Katce a samci Honzovi, se kterým má shodný den a měsíc narození.


„V Evropské plemenné knize hrocha obojživelného, kterou mimo jiné vede ostravská zoo, je linie ostravských hrochů již nadmíru reprezentovaná, takže umístit samce v některé evropské zoologické zahradě bylo velmi obtížné. Koordinátor chovu hrochů obojživelných proto tento transport uvítal,“ podotkla Kalousková.

Chov hrochů má v ostravské zoologické zahradě dlouholetou tradici. Začal na podzim roku 1967, kdy do zoo dorazila hrošice Róza, která v Ostravě žila 42 let až do roku 2009. V roce 2005 se stal právě hroch obojživelný erbovním zvířetem ostravské zoo a o rok později byla zahrada pověřena zpracováním a vedením evropské plemenné knihy hrochů obojživelných. V České republice jsou tato ohrožená zvířata chována už jen v Praze a Ostravě. Loni se ostravští hroši dočkali nově zrekonstruovaného pavilonu.