Liberec prodal byty, kupec získal o dvě třetiny více

Liberec – Radnice značně zadluženého Liberce se před třemi lety pokusila získat peníze rozprodejem majetku. Teď se ukazuje, že byl obchod pro město značně nevýhodný. Podnikatel – též sponzor ODS – který od radnice koupil bytový dům, ho později prodal o osmnáct milionů dráže. Na možné prodávání pod cenou přitom už v době, kdy k obchodu došlo, upozorňovaly neziskové organizace i opozice.

Dům s 54 byty prodal Liberec za 26,5 milionu korun. Čekolipský podnikatel Milan Hofman, který budovu zakoupil, původně hovořil o vytvoření tzv. startovacích bytů se sníženým nájemným, ale nakonec všechny byty rozprodal. Celkem tak získal 44 milionů, o dvě třetiny více, než činila částka, kterou zaplatil městu. Zástupci někdejšího vedení města, které dům prodalo, ovšem výhodnost obchodu pro podnikatele zpochybňují. „Zapomíná se na to, že ta operace proběhla před třemi lety. Ten člověk do toho nějakou částku investoval. Netvrdím, že nic nevydělal, ale zisk rozhodně nebyl osmnáct milionů,“ zdůraznil tehdejší primátor Jiří Kittner (ODS). Současnému zastupitelstvu se ozval i podnikatel Hofman, který poukázal na stanovení ceny znaleckým posudkem.

Prodej celého domu jedinému zájemci prosadilo předchozí vedení města, které tvořili zástupci ODS a ČSSD. Politici i dnes obhajují své rozhodnutí – město podle nich nemělo jinou možnost, protože byty nikdo nechtěl. Snaha o výhodnější prodej by paradoxně přinesla vyšší náklady. „Těžko by to majetkový odbor prodával, protože na to neměl lidi. Znamenalo by to přijmout lidi a vytvořit pododbor, který by byl ochoten dva roky se tím zabývat,“ shrnul tehdejší náměstek libereckého primátora František Hruša (ČSSD). Spojovat prodej bytů s faktem, že podnikatel Hofman sponzoruje ODS – loni jí daroval zhruba milion korun – politici odmítají.

To ale zpochyňuje zejména občanské sdružení Čmelák. Město podle něj výrazně prodělalo. „Dnes mohlo mít o osmnáct milionů víc. Za situace současné městské kasy by to bylo vhodné,“ odkázal Jaroslav Tauchman ze sdružení na dvoumiliardový městský dluh.