Zoo v Táboře vzbuzuje vášně místních i stavebního úřadu

Tábor – Zoologická zahrada v táborské části Větrovy vyvolává nesouhlas u tamějších obyvatel, kteří si kvůli nečekaně výraznému provozu stěžují na neúnosné množství aut. Výhrady vůči patnáct měsíců fungujícímu areálu potom vyjadřuje i táborský stavební úřad, podle nějž stojí v areálu zahrady některé stavby bez povolení.

Táborskou zoo provozuje podnikatel a zvěrolékař Libor Hrubý, vedle expozice cizokrajných a domácích zvířat je součástí areálu také hotel a restaurace. Specifikem areálu je čerstvě otevřený společný výběh medvědů a vlků. Zahrada také navzdory krátké existenci láká výrazné množství návštěvníků, v průměru ji navštíví přes osm tisíc hostů měsíčně, což ovšem vadí lidem z jejího okolí. Příjezdová cesta na tak velké dopravní zatížení nestačí, místním se ale nelíbí ani alternativa, kterou zoo navrhuje, a petici proti ní podepsalo už sto lidí.

Legalizace plánu na změnu komunikace odvisí od městského územního plánu, zatím se ovšem nezdá, že by chtěla radnice vyjít zoologické zahradě vstříc. „Není to veřejný zájem, je to soukromý zájem. Každý občan České republiky, natož my, co jsme slibovali slib na radnici, by měl dodržovat zákony,“ uvedl táborský zastupitel Ladislav Šedivý.

Potíž je totiž také ve stavbách na území zahrady; podle úřadů k nim majitel neměl povolení. „V uplynulém týdnu jsme vydali dvě rozhodnutí, kterými zamítáme žádost o dodatečné povolení staveb,“ informoval tajemník městského úřadu v Táboře Luboš Šrámek.

Zoo nicméně věří v kladné vyřízení své žádosti. „Samozřejmě se odvoláme. Třeba tato stavba je považována za černou stavbu. Je to vyloženě na posouzení toho kterého úřadu,“ podotkl její ředitel Libor Hrubý.