Posudek regionální rady Liberec odmítá, lázně prý předražené nebyly

Liberec – Až k soudu je připravena jít liberecká radnice kvůli sporu o rekonstrukci městských lázní. Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod si nechala zpracovat posudky, podle kterých byla rekonstrukce předražená, město tvrdí, že bylo vše v pořádku. Podle Michala Vereščáka z libereckého magistrátu se v posledním posudku vyskytují faktické chyby a protokol je zmatený. Město hraje o peníze, hrozí mu, že bude muset vrátit část dotace, kterou dostalo na rekonstrukci od Evropské unie.

Do konce října pošle město Liberec regionální radě, která zprostředkovala na rekonstrukci lázní evropské dotace, námitku proti závěrům kontroly. Spor se může táhnout ještě dlouho. „Pokud regionální rada nebude chtít akceptovat naši námitku, pak bude následovat odvolání k ministerstvu financí, případně soud,“ řekl Vereščák. Dodal, že město poté, co odešle námitku, zveřejní dokumenty týkající se rekonstrukce lázní i posudky, které nechala vypracovat regionální rada.

Na kritiku odpovídá město kritikou

Poslední posudek, který si nechala regionální rada vypracovat, uvádí, že byla zakázka předražená až o 70 milionů korun, tj. 15 až 20 procent. Dokument ale Michal Vereščák, který na libereckém magistrátu koordinuje evrospké projekty, ostře kritizoval. V protokolu jsou podle něj faktické chyby, navíc není jasné, kde byla akce předražená. „Chceme, aby nám expert regionální rady ukázal a prokázal, kde je ta stavba předražená,“ řekl Vereščák.

Zdůraznil, že město vybíralo v soutěžích zhotovitele všech součástí projektu – od autora dokumentace přes zhotovitele nacenění, koordinátora až po dodavatele stavby. Podle Vereščáka by město chtělo vědět, co přesně považuje autor posudku za předražené, i proto, aby mohlo vyvodit důsledky pro viníka. „Pokud by se mělo ukázat, že někdo svou práci neudělal, jak měl, požene ho město k zodpovědnosti,“ uvedl Michal Vereščák.

313, 300, 278, nebo 250 milionů?

Město upozorňuje, že rekonstrukcí lázní se v minulosti zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, i na nižší cenu zakázky oproti původním předpokladům. Soutěžilo se o zakázku za 312,6 milionu korun, vítězná firma nabídla, že práce odvede za 299,5 milionu korun. Dva posudky, které nechala vypracovat regionální rada, však i takovou cenu považují za příliš vysokou. První expert uvedl, že při správně vedeném výběrovém řízení by cena neměla přesáhnout 278 milionů korun a při soutěži zaměřené „na dosažení rozumně úsporné ceny“ by nepřekročila částku 250 milionů korun. Podle auditorů se v podkladech prolínala snaha o maximální možnou cenu. Zakázku kromě posudků regionální rady kritizovaly i starší posudky organizace Transparency International.

Rekonstrukce libereckých lázní byla v posledních letech velmi horké politické téma. Připravila ji radnice vedená ODS, která také vypsala soutěž na dodavatele. Jan Korytář, který se po volbách v roce 2010 stal primátorem, však odmítl podepsat smlouvu s vítězem tendru – argumentoval dvěma právními posudky a zprávou protikorupční organizace Transparency International, podle nichž byly smlouvy pro město nevýhodné. Korytář byl ale i kvůli sporu o lázně brzy z funkce odvolán a smlouva byla záhy podepsána.