Bez dotace domov pro seniory v Děčíně nevznikne

Děčín – Ke koupi je budova, ve které chtělo vedení Děčína vybudovat domov pro seniory. Od plánu město ustoupilo, když nesehnalo dotaci. Podle opozice je ale podobná instituce ve městě bezpodmínečně nutná. Dnes je v Děčíně jediný domov pro seniory a ten eviduje tolik žádostí o místo, že by se naplnil dvakrát.

Bývalý hotel, kde měl nový domov pro seniory vzniknout, zakoupilo město před třemi lety. Od té doby ale radnice marně čekala na peníze, využila pouze přikrývky z hotelu, které v zimě půjčuje bezdomovcům. Nic jiného město s budovou neudělalo. „Nejsme schopni ten objekt zrekonstruovat,“ řekla náměstkyně primátora Hana Cermonová.

Protože město nedostalo potřebnou dotaci, rozhodlo se, že nevyužitý hotel zase prodá. Pravděpodobně přitom dostane méně než 13 milionů, které za něj zaplatilo. „Ceny nemovitostí jsou historicky na minimu,“ poukázal opoziční zastupitel Ivan Vepřek. Opozice však především kritizuje samotné rozhodnutí budovu prodat – v jediném děčínském domově pro seniory jsou plné pokoje a žádosti o místa dvojnásobně překračují kapacitu. „Loni se to číslo pohybovalo kolem 110 žádostí, dnes jsme na 142,“ přiblížil vedoucí domova pro seniory Jiří Hatlapatka.

Magistrát ale slibuje, že na péči o seniory nerezignoval – chce posílit domácí pečovatelskou službu. „Naskýtá se otázka, nakolik je důležité vytvářet nové domovy pro seniory a nakolik je důležité starat se o ně co nejdéle v jejich domovech,“ řekla náměstkyně Cermonová.

Bývalý hotel, který magistrát před třemi lety koupil, nyní prohlédne odborník, který odhadne, kolik za něj může město získat.