Náledí a neopatrnost: R10 na pět hodin uzavřela hromadná nehoda

Brandýs nad Labem - Stará Boleslav – Celé pondělní dopoledne nebylo možné dojet po rychlostní silnici R10 z Prahy do Mladé Boleslavi, Turnova či Liberce. Zhruba v půl sedmé se u sjezdu na Starou Boleslav srazilo patnáct aut, další tři vozidla se srazila ve směru na Prahu. Zatímco jižní směr byl kvůli odstraňování následků havárie uzavřen asi deset minut, směr na Turnov se podařilo zprůjezdnit až pět hodin po nehodě.

Nehoda se stala na náledí. Podle policistů řidiči nepřizpůsobili rychlost jízdy stavu vozovky, takže ve chvíli, kdy nastaly komplikace, nemohli včas zareagovat. Postupně tak do sebe narazilo patnáct vozidel.

Úklid jejich vraků potom trval téměř pět hodin, poté ještě policie čekala na sypač, než komunikaci otevřela. Bez omezení však pak byl pouze jeden jízdní pruh, v pravém zůstaly střepy a v odstavném vozidla odtahové služby. Plně zprůjezdněna byla rychlostní silnice R10 až po poledni.

V mrazech zahynulo už 6 lidí

Nejméně šest lidí umrzlo v Česku od října, kdy poprvé udeřily mrazy. Naposled zahynul jedenašedesátiletý muž u obce Strání na Uherskohradišťsku, kterého lidé nalezli nedaleko chatky, kde přebýval. „Naposledy byl viděn předešlého večera v hospodě,“ uvedl policejní mluvčí Aleš Mergental. Lidé v souvislosti s počasím umírali také při nehodách. Poslední smrtelné nehody na náledí se staly v sobotu, kdy takto zemřeli nejméně dva lidé.


Náledí se vytvořilo i na jiných silnicích v Česku. Všechny jsou sice sjízdné, silničáři ale doporučují opatrnost. Meteorologové již v neděli večer vyhlásili výstrahu před náledím, která platí až do úterního dopoledne, a to v celé republice.