Kino Centrál má nového provozovatele, otevře ve čtvrtek

Hradec Králové – Začíná pokus o resuscitaci královéhradeckého kina Centrál. Nový provozovatel Petr Vítek, který spoluzakládal například i pražské Aero, s městem podepsal nájemní smlouvu a kino fyzicky převzal. Po půlroční uzavírce se Centrál otevře ve čtvrtek.

Prvním návštěvníkům promítne znovuotevřené kino Centrál film o 45. výročí Divadla Járy Cimrmana. K Vánocům slibuje Petr Vítek například pohádky. Ve chvíli, kdy se s městem dohodl na pronájmu, měl ovšem jiné ambice – chtěl již od října vysílat přenosy z newyorské Metropolitní opery. Vše se ale nakonec protáhlo. I po dokončeném převzetí biografu čeká nového provozovatele ještě hodně práce. „To kino šest měsíců stálo, což je vidět i na interiéru,“ přiblížil Petr Vítek.

Nových velkofilmů se podle plánů nového provozovatele diváci v Centrálu nedočkají. „Budeme držet profil lehce artovější, než byl doposud. Úplně komerční věci necháme Cinestaru, který má v Hradci svoje místo, bude to hrát a má svoje diváky,“ nastínil Petr Vítek.

Spolu s městem se bude muset nový nájemce zabývat i odkazem svého předchůdce, sdružení Pro-Centrál. Zůstaly po něm velké dluhy, samo město si nárokuje 4,4 miliony korun. „Nepředpokládám, že město někdy uvidí tyto finanční prostředky,“ přiznal ale náměstek primátora Martin Soukup. Městu, které kino Centrál vlastní, navíc momentálně nepatří technické vybavení – je v rukou insolvenčního správce Pro-Centrálu, který ho zatím pronajímá městu, a to dále půjčuje Vítkovi. Město by v rámci konkurzního řízení chtělo techniku získat do svého vlastnictví.

Sdružení Pro-Centrál ukončilo projekce v kině v červenci. Radnice vybrala nového nájemce a slibovala, že by se projekce v kině mohly obnovit do konce letních prázdnin, později se termín posouval na říjen, září a nakonec na prosinec. Krach kina Centrál má i politickou rovinu. Jednatel Pro-Centrálu a šéf kina Leoš Kučera se po volbách v roce 2010 stal za uskupení Doma v Hradci náměstkem primátora. Když se dluhy kina a nesrovnalosti v jeho účetnictví dostaly loni na veřejnost, Kučera na funkci náměstka rezignoval a vrátil se do kina, aby se ho pokusil zachránit. Městským zastupitelem zůstal.