Města bojují s rozpočty, pokud neschválí, nedostanou dotace

Olomouc - Bez schváleného rozpočtu vstoupí do nového roku některá města v Olomouckém kraji. V takzvaném rozpočtovém provizoriu bude po prvním lednu 2013 hospodařit například Šternberk a zřejmě i Mohelnice. Ohrožená je tam kvůli tomu stavba cyklostezky a také opravy některých ulic.

Mohelnice má přislíbenou dotaci na stavbu cyklostezky, která ji propojí s místní částí Újezd a také nedalekými Lošticemi. Pokud rozpočet na příští rok neschválí, a tedy nebude moci zahájit jakoukoliv novou investiční akci, radnice peníze nedostane. „Běžné výdaje budou hrazeny měsíčně jednou dvanáctinou předchozího rozpočtu. Budou doplaceny pouze rozpracované investiční akce,“ potvrzuje starosta Mohelnice Antonín Navrátil (TOP 09).

Mohelničtí zastupitelé se rozpočet na příští rok pokusí znovu schválit v pátek. Opozice už teď ale tvrdí, že podpoří jen některé klíčové části – nikoliv rozpočet jako celek. „Už několik měsíců přihlížíme trošku bezradnosti současné koalice, která se soustřeďuje na vztahy mezi sebou a neřeší příliš problémy města, a toto je výsledek,“ podotýká opoziční zastupitelka Jana Hamplová (nez.).

Rozpočet na rok 2013 neschválili ani zastupitelé Šternberka. „Rozpočet bude upřesněn v únoru na dalším zasedání zastupitelů, a to zejména na základě přebytku hospodaření, který by měl být použit na investice v příštím roce,“ oznámila mluvčí městského úřadu Irena Černocká.

V Olomouci rozpočet na rok 2013 schválili. Bude ale o téměř dvě stě milionů korun nižší než ten letošní. „Snažili jsme se udělat úsporný rozpočet v oblasti provozních výdajů. V oblasti investic realizujeme ty, které jsou zaměřeny na čerpání evropských dotací,“ řekl náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09). Aby rozpočet Olomouce zůstal vyrovnaný, pokryje magistrát část plánovaných investic pomocí úvěru.