Ostrava-Jih: Soud potrestal zmanipulované zakázky na radnici

Ostrava - Na čtyři roky do vězení poslal Okresní soud v Ostravě bývalou úřednici radnice městského obvodu Ostrava-Jih Hanu Kalusovou. Tři a půl roku vyměřil manažerovi firmy Bytostav Poruba Luďku Jahnovi. Podle soudu zmanipulovali veřejnou zakázku a nezákonným způsobem zvýhodnili firmu. Naopak úředník investičního odboru Vladimír Sýkora vyvázl s podmínkou.

Jedním z důkazů u soudu byly policejní odposlechy rozhovoru bývalého šéfa Bystostavu Poruba a jeho náměstka Luďka Jahna. Manažera sice kriminalisté původně odposlouchávali kvůli jiné kauze, kterou mu nakonec nedokázali, odstartovali ale vyšetřování na radnici Ostrava-Jih. Policie nakonec kromě Jahna zatkla také dva úředníky radnice Ostrava-Jih.

Kauza začala před třemi roky. Radnice vyhlásila tendr na rekonstrukci domu v Edisonově ulici v Ostravě za 12 milionů korun. O deset měsíců později kvůli zmanipulované zakázce zatkli policisté šéfku právního odboru radnice Hanu Kalusovou a náměstka Bytostavu Poruba Luďka Jahna. Měsíc byli ve vazbě. Později obvinili také úředníka z investičního odboru radnice Ostrava-Jih Vladimíra Sýkoru. Kauza bude pokračovat u odvolacího soudu, na který se úředníci a manažer Bytostavu Poruba chtějí obrátit.

Podezřelou zakázku nakonec Bytostav Poruba nevyhrál. Pokud by policisté nezasáhli, přišla by radnice podle žalobce o přibližně 760 tisíc korun. Jde o rozdíl mezi nabídkou, se kterou přišel vítěz zakázky, a firmou Bytostav Poruba, která skončila druhá. Vítěze, byť byl levnější, Hana Kalusová nakonec vyřadila pro formální pochybení.