Tahanice o jabloneckou teplárnu: Radnice čelí žalobě

Jablonec nad Nisou - O více než 83 milionů může přijít město Jablonec nad Nisou. V arbitráži je požaduje společnost MVV Energie CZ, většinový majitel jablonecké teplárny, kvůli údajně zmařené investici. Město jako menšinový vlastník totiž loni odmítlo plán na obnovu teplárenské sítě a energetická společnost se teď domáhá náhrady škody.

Teplo v Jablonci je jedno z nejdražších v zemi, za gigajoule lidé platí téměř 800 korun. Stovky milionů investovaných do teplárenské sítě měly podle MVV zamezit energetickým ztrátám a do budoucna cenu tepla snížit. „Bylo by to v řádu cca deseti procent ceny,“ uvedl ředitel teplárny Tomáš Balcar.

Projekt ovšem ztroskotal kvůli změně stanov, kterou majoritní vlastník podmiňoval investici. Město mělo totiž dosud i přes menšinový podíl poměrně velké pravomoci, bez jeho souhlasu například nemohla růst cena tepla. Chystaná změna měla tyto pravomoci výrazně omezit.

To se radnici nelíbí, proto celý projekt zablokovala, přestože k investici jako takové podle primátora Petra Beitla (ODS) žádné výhrady nemá. Krach projektu ovšem znamená ztrátu slíbené evropské dotace a kvůli tomu žaloba padla.

Ta ale přichází v době, kdy magistrát jedná o možnosti získat teplárnu celou. Za balík akcií teplárenské společnosti nabízí 200 milionů, k tomu si ale musí vzít stomilionový úvěr. To je trnem v oku opoziční ČSSD, která odkup teplárny, od níž se lidé odpojují, nechce. „Za takovéto situace, kdy se rozpadá trh, považujeme za naprostý hazard do toho vstupovat,“ říká opoziční zastupitel Lukáš Pleticha (ČSSD). Padl návrh, aby se o koupi teplárny rozhodlo v referendu, ten ale podporu nezískal.