Zachraňte holubici míru, přejí si občané Liberce

Liberec - Liberečtí památkáři chtějí zachránit jednu z posledních plastik z dob komunismu. Holubice s nápisem „Mír národům celého světa“ překáží rekonstrukci fasády, na její opravu nemá majitelka peníze. Konečné slovo budou mít díky anketě sami obyvatelé města.

Holubice míru zdobí fasádu domu od 70. let, je jednou z posledních připomínek doby normalizace. Teď majitelka plánuje opravu fasády a na údržbu plastiky podle svých slov nemá peníze. Dům stojí v památkové zóně a odstranění tak musejí povolit památkáři. A podle nich by měla holubice zůstat na svém místě. „Oproti mnoha reklamám, které zaplevelují uliční prostor, je decentní, stylová, vkusná,“ řekl památkář Petr Freiwillig z NPÚ Liberec.

Podobné symboly a nápisy byly po roce 1989 živelně likvidovány. Jestli teď stihne holubici míru stejný osud, rozhodnou sami obyvatelé Liberce. Město spustilo hlasování na svém webu. Za necelé dva týdny odpovědělo přes tisíc lidí a většina chce holubici zachovat. Pokud holubice zůstane na svém místě, bude potřebovat opravu. Město již slíbilo, že v takovém případě pomůže sehnat peníze.

Podobná diskuse zaměstnala vloni obyvatele Semil. Zakázané motivy srpu a kladiva tam nakonec doplnil citát amerického filosofa George Santayany: „Kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“. Z mozaiky se tak stal jakýsi antipamátník komunismu.