Gymnázium Evropská má namále, město chce jeho prostory uvolnit

Praha – Studenti a profesoři z gymnázia Evropská v Dejvicích se pokoušejí zachránit svoji školu. Magistrát se školy se zaměřením na hudební a výtvarnou výchovu chce zbavit. Petici za zachování gymnázia podepsaly stovky lidí a kantoři žádají radní, aby s nimi jednali. Ti slibují, že o osudu gymnázia ještě budou přemýšlet.

V budově, kde gymnázium sídlí, současně působí další dvě školy – střední a vyšší odborná škola pedagogická. Magistrát ale do budoucna chce, aby z budovy v Evropské odcházeli pouze lidé s pedagogickým vzděláním, o gymnaziálně vzdělané umělce nestojí. Vedení gymnázia pocítilo omezení už loni, když byl snížen počet tříd v prvním ročníku ze dvou na jednu. Teď přišel úplný zákaz nabírat nové studenty a čeká se na konečný ortel. „Máme v Praze 37 gymnázií. Ta čtyřletá nebývají úplně naplněna,“ vysvětlila, proč chce město školu zrušit, radní pro školství Helena Chudomelová.

Studenti, kantoři a další lidé se slavným gymnáziem spjatí sepsali petici. Nasbírali pod ni stovky podpisů a odevzdali ji svému zřizovateli. Uspořádali také protestní setkání na Vítězném náměstí. Od školské radní potom přišla zpráva, která dává alespoň trochu naděje: „Jednání je samozřejmě možné vždycky.“

Podle učitelů a studentů gymnázia Evropská stojí za připravovaným rušením zřejmě pouze odpor úředníků k hudbě či výtvarnému umění, na které se jejich škola specializuje. „Naše gymnázium má esteticko-výchovné zaměření a v tom složení – část je výtvarná, část hudební – je unikátní,“ poukázal učitel gymnázia Evropská Pavel Žďárský. Z ohrožené školy navíc zní, že město svým krokem neušetří, když nahradí třídu gymnázia třídou střední pedagogické školy.

Magistrát chce vedle gymnázia zrušit od nového školního roku ještě jednu střední školu, obchodní akademii. O kterou by mělo jít, ale z obav před protesty zatím tají.