Šumavský park má málo peněz, bude propouštět

Vimperk (Prachaticko) – Správa šumavského parku dostane příští rok o 70 milionů korun méně než letos. Její vedení proto připravuje úsporná opatření – především chce propouštět. Klíčové investice by však neměly být ohroženy, správa na ně má přislíbeny dotace.

Ještě nedávno měla Správa Národního parku a CHKO Šumava na rok k dispozici až tři čtvrtě milionu korun. Letos již měla necelou polovinu a v příštím roce jí zůstane jen 270 milionů. Jedním z hlavních důvodů snížení rozpočtu je paradoxně zastavení kůrovcové kalamity. „Zatímco v roce 2010 byla správa schopna prodat 300 tisíc kubíků dřeva, letos to bude 105,“ zdůvodnil náměstek ředitele parkové správy Jiří Kvapil.

Vedení národního parku připravilo už letos úsporná opatření, která se v příštím roce ještě budou stupňovat. „My jsme snížili vozový park o 22 automobilů, my jsme snížili počet pracovních úvazků v Národním parku Šumava,“ vyjmenoval hlavní opatření ředitel správy Jiří Mánek. V příštím roce má pokračovat hlavně propouštění. Počet zaměstnanců se má snížit zhruba o pět procent.

Plánovaných investic se ale úspory nemají dotknout. Správa parku chce například rozšířit síť nouzových nocovišť, některá z nich mají mít i podobu srubů. Mají vzniknout také dvě zoologická naučná centra. „Jedno bude na Kvildě a jedno bude na Srní,“ řekl mluvčí správy Pavel Pechoušek. V těchto případech nebude třeba šetřit proto, že má Šumava přislíbeny dotace, které pokryjí nejméně 90 procent nákladů.