Kolínská radnice se zajímá o volné byty automobilky TPCA

Praha - Do bytů pro kolínskou automobilku se stěhují noví nájemníci. Volných bytů jsou tam desítky. Poptávka po nových autech z Kolína letos totiž poklesla a část zaměstnanců TPCA byty opustila. Radnice vyjednala, že prázdné byty můžou obsadit i lidé, kteří v závodě nepracují.

Byty vyrostly speciálně pro zaměstnance TPCA, řada z nich je ale prázdná. Radnice věří, že do konce února obsadí většinu ze sto dvaceti volných bytů. Na nájemném to dělá šest milionů korun ročně. „O byty projevují zájem jak lidé středního věku, tak i lidé velmi mladí. Co se týče seniorů, tak ti mají zájem spíše o nejmenší byty,“ říká místostarosta Kolína Tomáš Růžička.  

Stěhuje se odsud taky Václav Fujera. V automobilce zůstává, s rodinou ale odchází do lepšího bytu. Těch prázdných bytů jsou ve dvou městských komplexech desítky. „Řada bytu je prázdných, na oknech nemají ani záclony,“ poukazuje Václav Fujera. „V bytech je určitá přirozená fluktuace nájemců, ale takových sedmdesát volných bytů tam ještě bude. Určitě o ně budeme žádat a budeme se je pokoušet obsadit,“ uvádí Tomáš Růžička. 

V rámci investiční pobídky postavil Kolín pro TPCA osm set padesát bytů. Společný podnik japonských a francouzských automobilek ale hlásí pokles odbytu. Továrnu letos opustilo několik stovek lidí a uvolnila se i část bytů. „Naše klíčové trhy v západní a jižní Evropě zažívají těžké časy a naše výroba musí reagovat na očekávané nižší objednávky v druhé polovině letošního roku a v příštím roce,“ naznačuje situaci firmy prezident TPCA Satoši Tačihara.  

Radnice obsazuje volné byty od jara. Tehdy získala souhlas Státního fondu rozvoje bydlení a mohla začít nabízet byty i lidem mimo automobilku.