V Karlových Varech začíná boj o novou dopravní koncepci

Karlovy Vary – O to, jak bude vypadat doprava v Karlových Varech v příštích letech, se budou městští zastupitelé přít v budoucnosti, zatím se začali hádat o tom, kdo bude dohlížet na přípravu nové dopravní koncepce. Opozice tvrdí, že se její zástupci nedostali do poroty, která má předložené studie hodnotit. Primátor však uvedl, že opozici vyzval k nominaci svých zástupců, o které se porota rozšíří. Zastupitelé ovšem také nejsou zajedno, zda novou dopravní koncepci město vůbec potřebuje.

Podle nové koncepce se má řídit doprava v Karlových Varech dalších 30 let. Opozice ale tvrdí, že není potřeba vytvářet ji – v minulosti podobný dokument na své náklady sestavila soukromá společnost, která chce stavět domy v okolí karlovarského nádraží. Podle obchodního ředitele firmy Lordship Juraje Šaštinského věnovala studie dopravě hodně pozornosti, město však materiál zcela ignorovalo. „V případě, že by město přijalo tuto studii, tak by ušetřilo minimálně dva miliony korun,“ uvedl opoziční zastupitel Tomáš Hybner (NS-LEV21).

Vedení města ale takovou podobu dopravní koncepce nechce. Primátor chce, aby tak zásadní materiál byl nezávislý. „Společnost Lordship dělala nějaké studie, ale z pohledu svého, tak jak jim to vyhovuje v rámci jejich záměru,“ řekl primátor Petr Kulhánek (KOA).

Opozice za možnost využití již hotového materiálu příliš nebojuje, raději se snaží prosadit do přípravy městské dopravní koncepce i svůj pohled. Tvrdí, že není možné nepustit opoziční zástupce do poroty, která bude mít rozhodující vliv na podobu vítězného projektu. „Musí dojít k širokému konsenzu, aby tento projekt vůbec byl realizovatelný. Podle mého názoru je to zásadní chyba,“ řekl zastupitel Jaroslav Borka (KSČM).

Podle vedení města ale opozice již přizvána je. „My jsme vyzvali nekoaliční zastupitelské kluby k nominacím. Nominace nám teď docházejí a lednová rada města bude rozhodovat o rozšíření poroty právě o zástupce opozice,“ řekl primátor Kulhánek.

Na výběr nejlepšího projektu bude mít porota šest měsíců. V druhé polovině příštího roku by tak Karlovy Vary mohly znát detaily nové dopravní koncepce.