Hasiče zaměstnaly tři velké požáry, způsobily milionové škody

Čechy - Tři velké požáry, které napáchaly škody za miliony korun, zaměstnaly během včerejška a noci na dnešek hasiče na různých místech republiky. V Borotíně na Táborsku shořel sklad se slámou, v Brti na Karlovarsku a v Příbrami zničil oheň rodinné domy. Požáry se obešly bez ztrát na životech, několik lidí ale skončilo v nemocnici.

Požár v Borotíně vypukl ve středu odpoledne a způsobil škodu 3,3 milionu korun. Ve skladu slámy byly zaparkovány také zemědělské stroje. „Hasiči i dnes zůstávají na místě a lokalitu monitorují,“ řekla jejich mluvčí Vendula Matějů. Plameny zasáhly sklad v plné síle a objekt už nemohli hasiči zachránit. „Hasiči museli ochránit vedle stojící budovy. Hrozilo, že se oheň rozšíří i na ně,“ dodala Matějů. Na místě zasahovaly čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. Příčinou vzniku požáru byl podle Matějů úmysl nebo nedbalost.

Oheň zničil ve středu také rodinný dům v Brti u Otročína na Karlovarsku. Požár se rozšířil od hořících sazí v komíně. Škoda je odhadnuta na 2,5 milionu korun. Majitel nově zrekonstruovaného domu se při požáru nadýchal kouře a sanitka záchranné služby jej odvezla do nemocnice. Hořet začalo ve středu krátce před druhou hodinou ranní. „Na místo vyjely čtyři jednotky hasičů. Velitel zásahu si po příjezdu povolal ještě další posily, neboť požár už zasáhl celou střechu. Při likvidaci ohně se propadla, stejně tak strop v podkroví. Z hořícího domu vynesli hasiči tři tlakové láhve s propanbutanem,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal. Zásah komplikovaly i dráty elektrického vedení v těsné blízkosti domu. Pod kontrolu dostali hasiči požár po třech hodinách.

V noci zachvátil požár rodinný dům v Příbrami. Zranilo se při něm sedm lidí, záchranáři je odvezli do nemocnice. Plameny napáchaly škodu 1,5 milionu korun, příčinou bylo vznícení oleje ve fritéze. Požár byl hlášen hodinu po půlnoci, zasažena byla asi polovina budovy. Oheň poškodil vybavení domu a stavební konstrukci. Po necelé půlhodině hasiči dostali plameny pod kontrolu a ve 2:30 je zcela uhasili.

Kolem 1:30 hasiči zasahovali také u menšího požáru v přízemí dvoupodlažního rodinného domu v Poděbradech na Nymbursku. Evakuovali dva lidi a předali je záchranné službě. Oheň způsobil škodu 350 tisíc korun, příčinu vyšetřovatelé zjišťují.