Lipenská turbína se vydala na poslední cestu

Lipno nad Vltavou - Ve vodní elektrárně Lipno dnes experti z hloubky 160 metrů pod zemí vytáhli padesátitunovou část statoru generátoru na povrch a naložili ji na speciální podvalník. Nadměrný náklad se po 11:30 vydal na šedesátikilometrovou cestu na šrotoviště do Českých Budějovic, řidiči na frekventované silnici musí počítat s kolonami. Vodní elektrárna Lipno prochází tři roky po své padesátce největší omlazovací kúrou v historii.

„Stator byl mechanicky rozdělen na dvě padesátitunové části a osmdesátitunovým výtahem vytažen na povrch, kde ho jeřáb naložil na valník,“ popsal mluvčí skupiny ČEZ Martin Schreier. Modernizace elektrárny za 200 milionů korun začala naostro před týdnem vytažením dvousettřicetitunového rotoru generátoru. Speciální jeřáb, jenž je součástí konstrukce elektrárny, ho vytáhl z hloubky 160 metrů pod zemí do strojovny, tedy asi jen o 15 metrů výše. Tam bude opraven.

Po výměně jedné ze dvou 60MW Francisových turbín bude elektrárna schopná vyrobit o čtyři miliony kilowatthodin ročně více než dosud a pokryje spotřebu další tisícovky domácností. Nyní do sítě dodává zhruba 150 milionů kWh elektřiny pro více než 40 000 domácností. Odstávka potrvá rok, skončit by měla počátkem prosince 2013. „Harmonogram prací počítá s tím, že demontáže hlavních dílů skončí do konce roku. Stavební práce začnou v srpnu 2013,“ uvedl ředitel Vodních elektráren ČEZ Zdeněk Saturka.

Modernizace na Lipně je práce pro desítku specialistů. Dodavateli, kteří vyšli vítězně z veřejné soutěže, jsou konsorcium ČKD Blansko Engineering a ČKD Blansko Strojírny pro strojní část projektu a společnost 1. Servis Energo pro generátor.

Historická fotografie ze stavby lipenské elektrárny
Zdroj: ČTK
Autor: David Veis

Specialisté vymění jednu z turbín o 60 MW, která je umístěna 160 metrů pod povrchem země. Předpokládá se, že jen vysekávání spirály turbíny bude znamenat odstranění desítek tisíc tun betonu. K nejnáročnějším operacím budou patřit transporty a usazování oběžného kola o hmotnosti 7,5 tuny, tunové hřídele, jež váží 17 tun, a rotoru o hmotnosti 210 tun.

Stavba vodní elektrárny Lipno I, která je součástí vltavské kaskády, byla dokončena v roce 1959. Nachází se v podzemní klimatizované kaverně o rozměrech 65 krát 22 metrů a výšce 37 metrů vylámané v hloubce 160 metrů pod terénem blízko hráze. Voda je přiváděna na turbíny dvěma tlačnými ocelovými šachtami o průměru 4,5 metru a délce 160 metrů. Odváděna je podzemním odpadním tunelem dlouhým téměř čtyři kilometry. V nadzemním areálu je rozvodna, která zásobuje rozsáhlé okolí elektrickou energií.