Zloději vykradli hřbitov, z uren vysypali popel

Lužec nad Cidlinou (Královéhradecko) – Nejenom poničené náhrobky, ale dokonce i prázdné hroby nalezli pozůstalí na hřbitově v Lužci nad Cidlinou. Hřbitov se zřejmě stal terčem nájezdu zlodějů barevných kovů. Hrozí jim trest nejenom za krádež, ale také za hanobení ostatků. Policie ale přiznává, že se ho zloději nemusí příliš obávat, protože není schopna pachatele podobných činů dopadnout.

Zloději rozbili na lužeckém hřbitově náhrobní desky, ulámali ozdoby a hroby vypáčili, aby mohli ukrást také urny. „Zloději se zaměřili na měděné předměty, bylo poškozeno asi osm hrobů. Je pravděpodobné, že jak budou lidi na hřbitov přicházet, bude poškozených přibývat,“ uvedla policejní mluvčí Alena Pešavová.

Po většině uren zbyly na hrobech jenom plastové schránky s popelem. V některých případech dokonce zloději schrány rozbili a ostatky zesnulých rozsypali. Teoreticky si tak způsobili ještě větší nepříjemnosti než samotnou krádeží kovů. „Prošetřujeme to nejen jako krádež, ale taky jako hanobení lidských ostatků,“ podotkla mluvčí Pešavová. Přiznala ale, že ve skutečnosti pravděpodobně nikdo potrestán nebude. Ve většině případů vyšetřovatelé končí ve stejné slepé uličce – nikdo z místních nikoho neviděl, ničeho podezřelého si nevšiml.

Pozůstalé, kteří v Lužci spatřili ostatky svých předků občas i rozsypané po hrobech, pohled na vykradený hřbitov rozzuřil. „Zavřel bych je na doživotí, protože tohle se nedělá na hřbitově,“ zlobil se jeden z návštěvníků hřbitova. Podle Stanislavy Janatové, jejíž rodině patří jedna ze znesvěcených hrobek, však zdaleka nejde o první podobný zločin – rodinný pomník již zloději jednou poničili.