V Praze 9 po celodenní odstávce opět teče voda

Praha – Po odstávce trvající téměř celý den se obyvatelé Prahy 9 v podvečer opět mohli umýt. Ve čtvrtek večer praskl vodovodní řad v Českobrodské ulici, kohoutky v celé oblasti potom vyschly. K páté odpoledne se ale již podařilo oblast přepásmovat na jiný vodovodní řad. V některých lokalitách může být nižší tlak vody, především ve vyšších patrech budov.

Bez vody se ocitlo asi 30 tisíc lidí na Černém Mostě, v Kyjích, Hloubětíně a Újezdě nad Lesy. Vodohospodáři se zprvu obávali, že se jim podaří odříznutou oblast napojit až v sobotu, nakonec nalezli rychlejší řešení. Oprava prasklého řadu stále pokračuje. „Pokud vše proběhne bez komplikací, bude havárie odstraněna v nočních nebo v brzkých ranních hodinách. Oprava havárie již nebude mít vliv na odběratele,“ uvedl mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný.

„Jedná se o havárii vodovodního řadu poměrně velkého profilu, je to 800 milimetrů. Vodovodní řad je z roku 1982, takže poměrně nový,“ uvedl mluvčí. Bez dodávek vody byly desítky ulic zhruba od čtvrteční sedmé hodiny večerní, lidem byly k dispozici cisterny a transbusy - pojízdné autocisterny. Podle Pokorného je výhoda, že nemrzne, že cisterny mohli přistavit. Práce na opravě jsou podle Pokorného obtížné, řad je v hloubce asi pěti metrů.